W największych sklepach w Olsztynie – w Carrefourze przy ul. Krasickiego i Auchanie przy al. Sikorskiego zastaniemy puste półki z informującą nas o limicie kartką. W pierwszym z dwóch olsztyńskich hipermarketów wprowadzono limit 10 kilogramów na osobę, a w drugim – tylko 5, jednak i tak półki z cukrem stoją puste.
Na brak cukru w Carrefourze ma zaradzić wprowadzony przez sieć limit
Podobne obrazki widzimy także w sieciówkach, jak w Biedronce, gdzie również wprowadzono limit 10 kilogramów cukru na osobę.
W ten sposób sklepy chcą walczyć z paniką, jaka powstała wśród konsumentów. Powodów tych niecodziennych scen jest kilka. Jedną z nich są rosnące ceny podstawowych artykułów spożywczych. Znajdujemy się także w środku sezonu przetwórczego - duże ilości cukru wykorzystywane są do tworzenia konfitur, dżemów i kompotów domowej roboty. Niektórzy na białe kryształki "rzucili się" z innego powodu - drożejący alkohol sprawia że konsumenci rozpoczynają własną produkcję procentowych trunków.
Puste półki z cukrem zastaniemy także w Auchan, które wprowadziło dwa razy mniejszy limit na cukier niż inne sieci handlowe
Oprócz wymienionych wyżej sieci na ograniczenie sprzedaży zdecydowały się także sieci Netto oraz Aldi. Powody wprowadzenia limitów różnią się w zależności od sklepów. Dla Biedronki problemem są hurtowe zakupy. Menedżer ds. komunikacji korporacyjnej sieci, Marcin Hadaj w rozmowie z portalem Money przyznał, że nabywcami dużej ilości cukru są najczęściej... przedsiębiorcy. Zakup w sklepach jest według nich bardziej opłacalny niż w hurtowni, co przyczynia się do niedoborów – i do wzniecania paniki.
Strach potęgowany może być przez wojnę na Ukrainie, która już wpływa na ceny wielu towarów. Klientów starają się uspokoić eksperci, według których cukru nie zabraknie. Dyrektor biura Związku Producentów Cukrów, Michał Gawrzyszczak, informuje o nadwyżce towaru, jaką mamy w Polsce. Według danych ZPC nasz kraj jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej, z produkcją przekraczającą konsumpcję o 400 tysięcy ton.
Do uspokajających przed brakami cukru wypowiedzi ekspertów często dołączane są dwa słowa: "cena wzrośnie". Jest to spowodowane podwyższonym kosztem hodowli buraków cukrowych, a także produkcji, transportu i przechowywania gotowego produktu. W wielu sklepach cena już może wynosić powyżej 5 złotych za kilogram, a tam gdzie utrzymuje się niższa – towar znika w zastraszającym tempie.
Komentarze (63)
Dodaj swój komentarz