Dziś jest: 25.10.2024
Imieniny: Bonifacego, Darii
Data dodania: 2024-10-25 13:33

Aleksandra Sawczuk

Buddyzm w stolicy Warmii i Mazur. W Olsztynie funkcjonuje ośrodek z 40-letnią tradycją

Buddyzm w stolicy Warmii i Mazur. W Olsztynie funkcjonuje ośrodek z 40-letnią tradycją
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

W sercu Warmii i Mazur działa wiele związków wyznaniowych. Najobszerniejszym z nich jest katolicyzm. W Olszynie funkcjonują również świątynie, gromadzące wiernych wyznania prawosławnego, luteranów, baptystów, Świadków Jehowy czy buddystów. To właśnie ostatniej z wymienionych grup poświęcony zostanie niniejszy artykuł. W Olsztynie bowiem od 40 lat funkcjonuje Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi.

reklama

Szkoły buddyzmu tybetańskiego

Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu został oficjalnie zarejestrowany w Polsce w 1984 r. Aktualnie zrzesza ponad 70 ośrodków i grup medytacyjnych, działających na terenie całego kraju. Jeden z obiektów poświęconych wierze, mieści się również w Olsztynie.

Linia Karma Kagyu to jedna z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego (pozostałe to: Njingma, Siakja i Gelug). Nauka bierze swój początek od historycznego Buddy.

Po jego śmierci najwyższe nauki były przekazywane w Indiach przez urzeczywistnionych mistrzów, takich jak Tilopa, Naropa i Maitripa. Następnie zostały przetłumaczone, przeniesione do Tybetu przez Marpę i rozwijały się dzięki działalności Milarepy i Gampopy. Od XII wieku odpowiedzialność przekazywania nauk spoczywa na linii Karmapów. Dzisiaj głową Karma Kagyu jest J. Ś. XVII Taje Dordże

- czytamy na stronie internetowej buddyjskiego ośrodka w Olsztynie

Wierni uznają, iż poprzez praktykowanie w tradycji Karma Kagyu, mają gwarancję, iż metody, których używają są autentyczne, ponieważ przez wieki metody przekazywano z mistrza na ucznia „i za każdym razem przynosiły owoce”.

Religia doświadczenia

Buddyzm ma ponad dwa i pół tysiąca lat. To ścieżka rozwoju oparta na elementach religii, psychologii i filozofii. Cel praktyki buddyjskiej stanowi osiągnięcie pełnego rozwoju i wolności umysłu (Oświecenia). Z tego względu buddyzm nazywany jest religią doświadczenia.

Zgodnie z praktykowanymi naukami wszelkie cierpienie, którego doznaje człowiek, jest efektem błędów popełnionych w przeszłości, na skutek niewiedzy. Z kolei zrozumienie, jak wszystkie zjawiska są od siebie współzależne, pozwala podejmować działania, które przynoszą szczęście a unikać tych, które prowadzą do cierpienia. Natomiast, zgodnie z założeniami Diamentowej Drogi, w każdym człowieku i sytuacji należy odrywać potencjał.

- Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan lub, że jest zapisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego, co przynosi pożytek wam i innym – głosi mowa Buddy, Kalama Sutra.

Warto wspomnieć, iż w społeczeństwie często funkcjonuje stereotyp Buddy ubranego w kolorowe szaty. Jednak większość europejskich buddystów to osoby świeckie, prowadzące tradycyjne życie rodzinne i zawodowe.

Filary Diamentowej Drogi

Uznaje się, iż Budda przekazywał swoje nauki w zależności od zdolności uczniów. W ten sposób powstać miało wiele szkół, tradycji, a także stylów praktyki. Jednym z są założenia Diamentowej Drogi. Praktyka ta opiera się na trzech filarach: poglądzie, iż wszystkie istoty i zjawiska są doskonałe, medytacji, która pozwala nabyć doświadczenie oraz skutecznym działaniu. Ośrodki i grupy Diamentowej Drogi służą wyznawcom za miejsce przekazywania buddyjskich nauk i medytacji, którego dokonuje się w przejrzysty i nowoczesny sposób.

Wpływ nauczyciela

Istotny w tej kwestii jest bezpośredni kontakt z nauczycielem. Jego postać stanowi swego rodzaju mentora, który służyć ma uczniowi w procesie rozwoju. Nauczyciel ma przekazywać metody, inspirować do praktyki oraz potwierdzać postępy podopiecznego na obranej ścieżce.

Do jego zadań należy również pomoc uczniowi w przezwyciężaniu własnych ograniczeń, porzuceniu sztywnych poglądów, które mają uniemożliwiać rozpoznanie naturalnego stanu umysłu (wolności, otwartości, współczującej aktywności i nieograniczonej wolności).

Buddyzm w stolicy województwa

Buddyjski Ośrodek Medytacyjny funkcjonuje również w sercu Warmii i Mazur. Obiekt służy wyznawcom od ok. 40 lat. Buddyjski Ośrodek Medytacyjny linii Karma Kagyu, który mieści się przy ul. Wyzwolenia 30a w Olsztynie, jest jednym z ponad 700 tego typu obiektów położonych w Europie, Australii oraz obu Amerykach, założonych przez jednego z najbardziej znanych nauczycieli Lamę Ole Nadahla, na prośbę XVI Karmapy.

Ośrodki Karma Kagyu to miejsca, w których buddyści spotykają się regularnie, aby wspólnie uczestniczyć w medytacjach. Oprócz tego na miejscu odbywają się, m.in. wykłady wyjaśniające nauki Buddy, warsztaty, kursy oraz festiwale kultury buddyjskiej. Warto wspomnieć, że w Polsce ośrodki te reprezentuje Buddyjski Związek Diamentowej Drogi linii Karma Kagyu.

Lama Ole Nydahl
Fot. Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi w Olsztynie / Facebook

Medytacje, warsztaty i szereg innych aktywności

Olsztyński ośrodek funkcjonował początkowo jako nieformalna grupa medytacyjna, która systematycznie organizowała spotkania. Ośrodek kilkukrotnie zmieniał lokalizację. Dochodziło również do przyjazdów Lamy Ole Nydahl, który przekazywał wiernym nauki. Obecnie ośrodek odwiedzać mogą wszyscy zainteresowani. Praktykujący biorą udział w działaniach obiektu na zasadzie wolontariatu. Medytacja odbywa się na miejscu trzy razy w tygodniu (środę, piątek i niedzielę o godz. 20-tej), z kolei w każdą środę zainteresowani mogą wziąć udział w wykładach wyjaśniających nauki Buddy.

- Nauka Buddy jest jak diament, niezmienny w swej naturze, jednak błyszczący barwami tła, na którym leży. W ten sposób dopasowuje się do kulturowych uwarunkowań poszczególnych krajów, nie tracąc jednocześnie nic ze swej esencji. Także dzisiaj buddyzm znajduje takie formy przekazu, które są odpowiednie dla dobrze wykształconych i niezależnych ludzi Zachodu – głosi Lama Ole Nydahl.

W ramach 40-lecia istnienia, Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Olsztynie w 2024 r. organizuje szereg wydarzeń oraz publicznych wykładów. Zainteresowani mogą znaleźć szczegóły tutaj.

Źródło: własne, Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Olsztynie

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • OnOnaOno 2024-10-25 14:14:36 164.127.*.*
    Już nie tylko jesteśmy w Europie ale od 40 lat w Azji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Janusz Pisiewicz 2024-10-25 13:37:06 213.184.*.*
    Modlem się, by w prziszłim żiciu nie bić już PiSowcem. 😙👌
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2

www.autoczescionline24.pl