Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2023-10-23 05:39

Redakcja

Budowa domu a ubezpieczenie - co trzeba wiedzieć?

Budowa domu a ubezpieczenie - co trzeba wiedzieć?
Budowa domu a ubezpieczenie
Fot. Materiał Partnera

Budowa domu a ubezpieczenie to bardzo ważna kwestia. Takie ubezpieczenie przyda się, głównie w momencie powstałych szkód na skutek czynników atmosferycznych bądź nieszczęśliwych wypadków. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

reklama

Ubezpieczenie domu w budowie - podstawowe informacje 

Można znaleźć informacje, że dom w budowie jest definiowany jako budynek mieszkalny, który jest w trakcie budowy, przebudowy czy rozbudowy lub kapitalnego remontu. Za rozpoczęcie budowy uważa się moment, w którym zostały rozpoczęte prace przygotowawcze na terenie budowy. Zwieńczeniem tych prac, czyli ukończeniem budowy będzie uzyskanie częściowych odbiorów technicznych. Oznacza to możliwość zamieszkania, uzyskanie zgody na zamieszkanie. Za stan zamieszkania można również uznać uruchomienie wyposażenia, które jest wystarczające do zaspokojenia potrzeb mieszkalnych. 

Dobrze wiedzieć, że ubezpieczenie domu jest konieczne, kiedy naruszana jest jego konstrukcja, na przykład burzenie ścian nośnych, wtedy wykupienie ubezpieczenia jest konieczne. 

Co obejmuje ubezpieczenie domu? 

Polisa ubezpieczenie domu ubezpiecza głównie mury, elementy stałe w konstrukcji. Możliwe jest także włączenie w polisę mienia ruchomego, czyli maszyn, narzędzi oraz materiałów budowlanych. W zakres ubezpieczenia domu wchodzą również typowe zdarzenia losowe, obecne w zwykłych polisach mieszkaniowych. Ubezpieczenie budowy domu to także pożary, eksplozje, huragany, grady czy trzęsienia ziemi. Zdarzeń losowych nie da się przewidzieć. Możliwe są też inne ryzyka jak kradzieże z włamaniem, wandalizm, powodzie oraz dewastacje. 

Ubezpieczenie domu w budowie rzadko zawiera dodatkowe rozszerzenia, które dedykowane są lokatorom prywatnym. Do takich ubezpieczeń zalicza się: NNW, OC, Home Assistance. Są też sytuacje, gdzie te dodatki są możliwe do nabycia bądź wliczone w cenę podstawową.   

Budowa domu a ubezpieczenie

Ubezpieczenie domu w budowie - od czego zacząć? 

Postawienie domu jednorodzinnego od podstaw na kredyt wiąże się z koniecznością wykupienia polisy. Dla towarzystw ubezpieczeniowych pojęcie budowy ma szersze znaczenie, czyli przebudowa, nadbudowa. Kupując polisę mieszkaniową, powinniśmy sprawdzić definicję budowy domu. Kiedy wykonujemy mniej istotne prace remontowe wystarczy zwykła polisa mieszkaniowa. Jest to korzystne rozwiązanie w takim wypadku. 

W dzisiejszych czasach ubezpieczenie domu w budowie można bez problemu zakupić przez Internet. Można samemu wybrać mienie, które chcemy objąć ochroną poprzez odpowiednią polisę. Dość ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia konsultanta telefonicznego. Taka osoba wstępnie zapozna nas z ofertami, udzieli odpowiedzi na nasze pytania oraz prześle dodatkowe informacje. Taka pomoc pozwoli nam na podjęcie ostatecznej decyzji. 

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego - do kogo zwrócić się o pomoc? 

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w ofercie polisy mieszkaniowe, ale też ubezpieczenie dla budynków w budowie. Jednak na rynku nie brakuje ciekawych ofert. W porównywarkach google znajdziemy sporo ofert.

Ubezpieczenia domu różnią się między sobą. Każde umowy ubezpieczenia domu będą miały inny zakres ceny, ochrony, czyli limity odpowiedzialności. Jeżeli chcemy porównać oferty dobrze jest przejrzeć liczbę zdarzeń w podstawie, dostępne rozszerzenia czy zapisy dotyczące ruchomości domowych. W takim ubezpieczeniu ochrona jest dość okrojona. 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu? 

Cena ubezpieczenia domu w budowie to z reguły kwestia indywidualna. Dużo w tym wypadku zależy od zakresu ochrony, wartości nieruchomości, konstrukcji czy lokalizacji. Materiały budowlane z drewna to o wiele większe ryzyko pożaru oraz zwyżka składki o 100%. 

Dzień zakończenia budowy - czy polisa jest ważna? 

Warto wykupić ubezpieczenie domu na rok czasu. Podobnie jest z ubezpieczeniem dla domu w budowie. Na początku trudno jest przewidzieć, ile czasu dokładnie potrwają pracę, ale na pewno nie będzie to 12 miesięcy co do dnia. Trzeba też rozważyć różne przypadki na placu budowy. 

Jeżeli budowa nie zostanie zakończona, a polisa będzie obowiązywać, mamy dwa możliwe wyjścia. Pierwszym jest rozwiązanie umowy o ubezpieczeniu domu. Wtedy towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają nam niewykorzystaną składkę. Inną opcją jest zamienić ubezpieczenie na zwykłe ubezpieczenie nieruchomości. To rozwiązanie może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Jeśli na terenie domu materiałów budowlanych jest drewno, trzeba pamiętać o tej zwyżce.  

Jeśli polisa wygaśnie, a budowa domu się przedłuży trzeba będzie zmienić warunki ubezpieczenia domu. Najtańsze ubezpieczenie domu nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto korzystać z rzetelnych ubezpieczeń nieruchomości. 

Jak ubezpieczyciel wylicza wysokość odszkodowania?  

Ubezpieczenie w budowanym domu zalicza się do szerokiej grupy ubezpieczeń majątkowych. Odszkodowanie nie może być wyższe niż wielkość szkody, jaka została poniesiona. Więc co daje ubezpieczenie domu? Odpowiednie ubezpieczenie domu to możliwość rekompensacji szkód, jednak niewzbogacenie się poszkodowanego. Suma ubezpieczenia nie będzie wyższa od strat. 

Sumy ubezpieczenia ustala się osobno dla murów, a osobno dla ruchomości domowych. Budowa domu a ubezpieczenie to kwestia, o jakiej nie możemy zapomnieć. Takie ubezpieczenie wpłynie na ochronę budowanego domu.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ok. 2023-10-25 08:47:47 88.156.*.*
    I co brak komentarzy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl