Jakie zastosowanie mają współczesne kotły parowe?
Instalowane dzisiaj na dużą skalę kotły parowe przemysłowe to wydajne, sprawne i ekologiczne maszyny służące do wytwarzania pary wodnej. Wydajność wytwarzania gazowej fazy wodnej waha się od 175 do prawie 60.000 kg/h.
Może ona być wykorzystana w wielu obszarach gospodarki, takich jak energetyka, maszynowe procesy wytwórcze, medycyna czy przemysł spożywczy. Najczęściej para wodna wytwarzana pod odpowiednim ciśnieniem służy do napędzania turbin w elektrowniach cieplnych, co z kolei generuje energię elektryczną. Kotły parowe w energetyce przemysłowej to bardzo zaawansowane urządzenia, które są wyposażone w nowoczesną technologię sterowania i regulacji.
Dość powszechnym zastosowaniem pary wodnej jest również ogrzewanie budynków użyteczności publicznej, hal produkcyjnych czy magazynowych. W przypadku przemysłu ciężkiego gazowa forma wody jest stosowana w procesach produkcyjnych, takich jak np. rafinacja ropy naftowej, produkcja papieru oraz suszenie.
W medycynie wytworzona cieplnie para pozwala na sterylizację narzędziara wodna jest również pomocna do przetwarzania produktów spożywczych.
Budowa kotłów parowych
W ostatnim czasie wielu producentów urządzeń cieplnych, jak na przykład firma BOSCH, stawia na elastyczne podejście do wytwarzania pary wodnej z zastosowaniem różnorodnych paliw, takich jak gaz, olej czy spalanie wielopaliwowe.
Sposób uzyskania energii cieplnej jest szczególnie istotny dla kotłów parowych. Budowa palnika zastosowanego w kotle różni się, w zależności od rodzaju zastosowanego paliwa.
Co do zasady jednak piece wytwarzające parę mają wspólne elementy, takie jak:
- korpus wykonany ze stali walcowanej lub spawanej z systemem rur do przesyłania pary wodnej – główna i najważniejsza część kotła, gdzie następuje ogrzewanie wody oraz wytwarzanie pary wodnej,
- palenisko – miejsce, w którym spalane jest paliwo,
- rury wodne, przez które przepływa woda w kotle,
- elementy kontrolujące przepływ cieczy oraz pary wodnej,
- systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory i urządzenia odcinające dopływ paliwa.
Jak działają kotły parowe?
Kotły parowe działają na zasadzie konwersji energii. Energia chemiczna zawarta w paliwie jest przekształcana w energię cieplną, która następnie jest wykorzystywana do ogrzewania wody, tworząc parę wodną.
Oto podstawowe etapy rozruchu i pracy urządzeń grzewczych wykorzystujących gazowy stan wody:
- ogrzewanie wody (ciecz ogrzewana jest w komorze pieca za pomocą palnika gazowego, olejowego),
- woda jest ogrzewana do temperatury wrzenia lub poniżej niej, w zależności od typu pieca i jego zastosowania,
- w miarę ogrzewania cieczy wytwarza się para wodna, która zostaje przekazana do użytku procesowego w zakładzie, powrotna woda kondensacyjna (skroplona para) ponownie wraca do kotła, zostaje ogrzana do postaci lotnej – pary i przekazana ponownie w układ,
- do procesu dodawana jest wstępnie przygotowana woda pozbawiona minerałów, które odkładają się w samym kotle lub układzie.
Cykl jest powtarzalny iteracyjnie. W przypadku wykorzystania pary wodnej trafia ona rurami do obiektów napędzanych parą, w zależności od potrzeb.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz