Motywem przewodnim przemówień rozpoczynających debatę Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego były wartości, takie jak miłość, równość, prawo i wolność.
Na wstępie przewodniczący PO wspomniał o Solidarności.
- Cieszę się, że spotykamy się tutaj w rocznicę porozumień sierpniowych. Mam do was dużą prośbę: podziękujcie tej osobie, którą propagandyści PiS-u wymazali z historii; której nie ma w telewizji. Podziękujcie Lechowi Wałęsie.
Kolejnym punktem przemówienia byłego premiera były ławki "z polską flagą", które pojawiły się w wielu miastach Polski. Tusk zwrócił uwagę na ich regulamin.
- Ja nie jestem z Neo-Nówki, ale przeczytam fragmenty tego regulaminu. To jest też po części przepis na życie w Polsce PiS.
Były premier mówił także o nadchodzących wyborach parlamentarnych.
- Czasem jest tak, że o niektóre rzeczy, o niektóre wartości, trzeba walczyć. Rafał mówił, że politycy PiS-u chyba nigdy nie płakali. My sprawimy, że zapłaczą - już w jesień 2023 roku. Poleją się łzy!
Jeden z uczestników zadał pytanie dotyczące skrajnych organizacji: - Mam dość przekazywania pieniędzy na skrajne organizacje. Mam dość tego, że próbują zawłaszczyć święta narodowe. Moim marzeniem jest to, żeby wszyscy w Polsce żyli godnie. Co zrobicie, żeby polskimi miastami nie chodzili faszyści?
- Warszawa jest miastem zroszonym krwią. Nie ma tam miejsca na faszyzm. Cynizm dzisiejszej władzy polega na tym, że uciekają od różnych haseł, na przykład antysemickich, ale dają pieniądze na antysemickie organizacje. Dla takich osób nie powinno być miejsca na polskiej scenie politycznej - odpowiedział Rafał Trzaskowski. - Patriotyzm nie może być zawłaszczony. Gdy widzę, jak bezczeszczone są symbole narodowe, krew mnie zalewa.
- Zasadnicza różnica między demokratyczną władzą, którą bardzo chcielibyśmy odbudować, a tym co dzieje się teraz w Polsce polega na tym, że my chcemy egzekwować prawo i pociągać do odpowiedzialności karnej organizacje skrajne. Ta władza finansuje te organizacje - dodał przewodniczący PO.
Padały także pytania odnośnie nastawionych negatywnie do opozycji regionów polski.
- Jarosław Kaczyński powiedział, że Podkarpacie to taka "polska Bawaria". Komu jak komu, ale mi powinno na Bawarii najbardziej zależeć - odpowiedział z przekąsem przewodniczący PO.
Donald Tusk wspomniał także o prawie aborcyjnym.
- Aborcja decyzja kobiety, a nie księdza, prokuratora czy działacza partyjnego. Mamy już projekt ustawy, składamy go pierwszego dnia po najbliższych wyborach. Aborcja do 12 tygodnia ciąży, decyzja wyłącznie kobiety. Ktoś może wspomnieć, że Platforma nie była w tym konsekwentna przez tyle lat. Ale ja będę to egzekwował, by prawo to przeszło.
- PiS wypowiedział wojnę połowie społeczeństwa. Wszystkim kobietom odmawiał praw, ale odmawiał praw także osobom z niepełnosprawnościami, osobom ze środowiska LGBT, lekarzom i lekarkom, nauczycielkom i nauczycielkom. Wstańcie wszyscy, którzy uważają że ktoś w ostatnich latach odmawiał wam praw, bo to jest również zobowiązanie dla nas - dodał Rafał Trzaskowski. Po tym, gdy wstała większość sali, zapowiedział, że "nikt więcej nie będzie odmawiał praw" zgromadzonym. Wspomniał także o propozycji z czasu kampanii prezydenckiej - zlikwidowaniu TVP Info.
Spotkanie z Donaldem Tuskiem było ostatnim, na którym uczestnicy II edycji Campus Polska Przyszłości mieli możliwość zadać pytania szefom partii politycznych. Wcześniej odbyły się debaty z liderem Polski 2050, Szymonem Hołownią, oraz prezesem PSL, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Komentarze (45)
Dodaj swój komentarz