PARP to państwowa agencja zajmująca się wspieraniem małych i średnich przedsiębiorstw. W powstanie olsztyńskiej filii mocno zaangażowała się wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, Olga Semeniuk-Patkowska. - W województwie warmińsko-mazurskim mamy 146 tys. firm. Niestety zdecydowana większość z sektora małych i średnich firm odnotowuje przychody nie na średnim nawet poziomie w skali ogólnopolskiej – tłumaczyła minister podczas czwartkowego briefingu.
Zadaniem oddziału będzie m.in. tworzenie projektów. Chodzi też o ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do funduszy krajowych i zagranicznych. - Dla mnie naturalnym środowiskiem, które będzie wspierane od początku są kobiety. Kobiety gospodarne, kobiety przedsiębiorcze, kobiety z kół gospodyń wiejskich. Chciałabym, aby pierwszy pilotażowy projekt, jaki powstanie dzięki nowo otwieranej agencji, dotyczył kobiet – zapowiedziała Semeniuk-Patkowska.
Minister Semeniuk-Patkowska podkreśliła rolę kobiet w rozwijaniu przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach
W otwarciu filii wziął też udział Mikołaj Różycki, p.o. prezesa PARP. - Chcemy oddziaływać na północne Mazowsze czy Podlasie. To nie tylko urząd, gdzie będziemy od 8 do 16 przyjmować interesantów. Jesteśmy agencją rozwojową, więc siłą rzeczy będziemy aktywni – powiedział.
Olsztyńska filia jest drugą w Polsce. Jako pierwszy własnego oddziału doczekał się Poznań. Długoletnia wizja mówi o 5-7 biurach zlokalizowanych poza warszawską centralą.
Mikołaj Różycki wskazał na uwarunkowania historyczne jaką jedną z przyczyn, która blokuje Polaków przed przedsiębiorczością
Biuro Regionalne PARP w Olsztynie ma siedzibę w biurowcu CEZAL przy ul. Wyszyńskiego 1. Dyrektorem oddziału został Łukasz Chrobak, który podkreślił, że przed pięcioosobowym teamem, który stworzy olsztyńską filię, dużo pracy. - Z perspektywy centrali był dostrzegany potencjał województwa warmińsko-mazurskiego. Dużo pracy już zostało wykonane przez agencję w kontekście rozwoju regionu, ale wciąż dużo zostało do zrobienia – powiedział.
Chrobak w latach 2018-2019 związany był Ministerstwem Rozwoju, gdzie monitorował proces przygotowywania i realizacji inwestycji. Pracował też na rzecz Fundacji Polska Bezgotówkowa, w której nadzorował obszar strategii, współpracę z sektorem publicznym oraz koordynację planów współpracy z partnerami w zakresie wspierania rozwoju obrotu bezgotówkowego.
Pełny zapis konferencji nt. otwarcia regionalnego biura PARP. Od lewej: Łukasz Chrobak (dyrektor oddziału), Olga Semeniuk-Patkowska (wiceminister rozwoju i technologii), Mikołaj Różycki (p.o. prezesa PARP)
Komentarze (67)
Dodaj swój komentarz