Kto ma obowiązek złożenia deklaracji CIT-8?
Zeznanie na formularzu CIT-8 składają podatnicy, którzy zobowiązani są do ponoszenia podatku dochodowego od osób prawnych. Nieważne jest czy przedsiębiorstwo podatnika faktycznie przyniosło przychody, deklarację składa się również w przypadku odnotowanej poniesionej straty.
Jakie podmioty nie mają obowiązku składania deklaracji?
Wyjątki (podmioty, które nie mają obowiązku złożenia deklaracji) zostały ustalone w ustawie o CIT, są to między innymi: Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostki budżetowe, państwowe fundusze celowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (od stycznia 2018), z wyjątkami przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami, jednostki samorządu terytorialnego w określonym zakresie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, fundusze inwestycyjne (otwarte, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych), fundusze emerytalne, ZUS, państwowe instytucje rezerwowe i inne.
Kogo należy uznać za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych?
Kogo dotyczy ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa art. 1 niniejszego aktu prawnego i są to:
- osoby prawne,
- spółki kapitałowe w organizacji,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
- spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
- spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, ale wg prawa traktowane jako osoby prawne.
Jakie czynności prawne nie podlegają zgłoszeniu w ramach zeznania rocznego CIT-8?
W ustawie o CIT, jako wolne od podatku określa się dochody:
- ze sprzedaży nieruchomości będącej częścią gospodarstwa rolnego,
- jednostek naukowych, oświatowych, kulturalnych, a także wspierających ochronę środowiska, inicjatywy społeczne, zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia, pomocy społecznej itp.,
- kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej oraz części przeznaczonej na cele kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe itp.,
- jednostek organizacyjnych Ochotniczej Straży Pożarnej,
- związków jednostek samorządu terytorialnego,
- banku prowadzącego kasę mieszkaniową (równowartość określona w przepisach),
- części instytucji działających dla dobra członków np. Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- klubów sportowych przeznaczone na szkolenia sportowe dzieci,
- organizacji pożytku publicznego i innych. Pełny katalog dostępny jest w ustawie o CIT od osób prawnych art. 17.
Jakie są terminy do przesłania zeznania?
Deklarację CIT-8 należy składać raz w roku. Termin to maksymalnie trzy miesiące po zakończeniu roku obrotowego. Nie zawsze będzie to jednak miesiąc marzec, ponieważ w niektórych przedsiębiorstwach rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Kiedy złożyć deklarację w przypadku pierwszego roku obrotowego?
W przypadku jeżeli przedsiębiorca składa deklarację po raz pierwszy, powinien ustalić w jakich ramach będzie działał jego rok podatkowy. W zależności od ustaleń deklarację powinien złożyć za okres od pierwszego dnia podjętej działalności do 31 grudnia lub innego dnia określonego jako ostatni dzień roku obrotowego.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz