Tematem Koszar Dragonów od wielu miesięcy interesuje się radny Paweł Klonowski. W ostatniej interpelacji przypomniał, że prezydent Piotr Grzymowicz zapowiedział, że z końcem roku rozpoczną się pierwsze działania w tej sprawie.
- Proszę o przybliżenie, na jakim etapie są prace, jaki zakres obejmują i kiedy dokładnie planowane jest wyłożenie planu do konsultacji społecznych, a także jego uchwalenie – pisze w piśmie Klonowski.
Prezydent miasta w odpowiedzi zapewnia, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przygotowywany jest do przedstawienia Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Jej członkowie wydadzą opinię na temat zaproponowanych rozwiązań.
- Posiedzenie komisji planowane jest na początek grudnia. Z uwagi na fakt, że plan obejmuje obszar o trudnych uwarunkowaniach terenowych i funkcjonalnych, opinia merytorycznej komisji będzie bardzo pomocna i nie jest wykluczone, że skutkować będzie wprowadzeniem pewnych zmian w projekcie – wyjaśnia Piotr Grzymowicz.
Jak rozległe będą prace? To rozstrzyga zapis w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który mówi, jakiego rodzaju prace plan przewiduje.
- W przypadku przedmiotowego opracowania, w większości mamy do czynienia z zabudową historyczną, dla której należy określić najbardziej optymalną funkcję i formę, obsługę komunikacyjną, miejsca parkingowe, przy jednoczesnej ochronie wartości historycznej i zieleni. Plan obejmuje także wschodni brzeg Łyny, na dzień dzisiejszy niedostępny, który należy wykorzystać jako tereny rekreacyjne dla mieszkańców. Jest to obszar prawnie chroniony i jego zagospodarowanie wymagać będzie akceptacji odpowiednich organów ochrony środowiska. W granicach opracowania pojawiły się też inwestycje wynikające z realizacji Budżetu Obywatelskiego – przede wszystkim realizacja stadionu rugby przy ul. 15 Dywizji – które należy uwzględnić i odpowiednio wpisać w otoczenie. Znajdą się tu także potencjalne działki inwestycyjne, dla których plan ustali zakres dopuszczonej zabudowy – wymienia prezydent miasta.
Ustawa przewiduje, że opracowany plan musi posiadać prognozę oddziaływania na środowisko i ocenę skutków finansowych. Następnie zostanie przekazany odpowiednim organom. To przewidziano na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Później plan będzie dostępny do publicznego wglądu przez 21 dni. W tym czasie odbędą się konsultacje społeczne. Jeśli pojawią się zmiany w projekcie, to proces ten będzie powtórzony. Prezydent przewiduje, że dokument ten zostanie przyjęty w drugim kwartale 2020 r.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz