O tym, że Olsztyn, m.in. przez obniżkę podatku PIT z 18 do 17 proc. musi zawiesić realizację niektórych projektów, pisaliśmy wielokrotnie. Szacuje się, że miasto przez te zmiany straci niemal 38 mln zł. To oznacza, że takie inwestycje jak budowa ulicy Plażowej, przygotowanie dokumentacji północnej obwodnicy Olsztyna, budowa żłobka przy ulicy Antonowicza czy konkursy architektoniczne na budowę Centrum Kultury i zadaszenie amfiteatru zostały zawieszone.
Jednak nasuwa się pytanie, co z rozbudową linii tramwajowej? Przypomnijmy, że w ramach projektu miało powstać 6 km torowiska. Linia miała połączyć Pieczewo z centrum, a trasa miałaby przebiegać przez ul. Krasickiego, Synów Pułku i al. Piłsudskiego.
- Projekt jest zawieszony. Na razie intensywnie liczymy na co nam starczy pieniędzy, a z czego będzie trzeba zrezygnować. Kilka cięć już przeprowadziliśmy, m.in. zrezygnowaliśmy z bezpłatnych szczepień dla seniorów i z bezpłatnych lekcji pływania. A "projekt tramwajowy" jest tylko jednym z wielu, które zostały zawieszone – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.
Miasto na rozbudowę linii tramwajowej pozyskało 85-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jednak ostateczne decyzje, czy środki zostaną wykorzystane, jeszcze nie zapadły.
- Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ponieważ jesteśmy przed uchwaleniem budżetu na 2020 rok – dodaje rzeczniczka ratusza.
We wrześniu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewniał, że samorząd będzie robił wszystko, aby środki z UE nie przepadły.
- Zostałem zmuszony podjąć decyzję o zawieszeniu niektórych działań. W szczególności dotyczy to projektów, które były w zamierzeniach i miały przejść do fazy projektowej. Będziemy robili wszystko, żeby nie dopuścić do tego, by nie zostały zrealizowane. Zwłaszcza dotyczy to tych działań, na które mamy zapewnione środki unijne. Mamy pełną świadomość, że rzeczy których nie zrobimy teraz, możemy już nie zrobić nigdy. Dotyczy to chociażby budowy II nitki tramwajowej czy też modernizacji hali Urania – zapewniał wówczas prezydent Olsztyna.
Mniejsze wpływy z podatków to dla samorządów z całej Polski duże wyzwanie. Włodarze miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich skierowali do rządu listę postulatów, w tym m.in. zrekompensowanie samorządom ubytków we wpływach z PIT-u oraz zwiększenie wydatków budżetu państwa na edukację i ochronę zdrowia, by zmniejszyć obciążenia społeczności lokalnych.
Komentarze (21)
Dodaj swój komentarz