W artykule pt. „Wojewoda musi zwrócić pieniądze mieszkańcom Biskupca. W tle Egger” pisaliśmy o tym, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podtrzymał wyrok ws. decyzji wojewody Artura Chojeckiego o nieuznaniu trzech mieszkańców Biskupca za strony postępowania w sprawie wydania zezwolenia na budowę zakładu Egger.
Protestujący biskupczanie obawiają się, że dym wylatujący z emitorów jest trujący. Współwłaściciel Grupy Egger, Fritz Egger zapewnił jednak w zeszłym roku starostę olsztyńskiego Andrzeja Abako, że wcale tak nie jest.
– Pragnę zapewnić, że „dym” unoszący się z naszego komina to tylko para wodna powstała w procesie suszenia drewna – stwierdził Egger.
Na stronie zakładu w zakładce „Pytania i odpowiedzi” możemy przeczytać, że fabryka posiada różne rodzaje filtrów, jak np. mokre i suche elektrofiltry, filtry cyklonu, przewodów czy maty filtrujące, które są stosowane do różnych procesów produkcyjnych i dostosowane do różnego rodzaju emisji.
Fabryka jest wyposażona w najlepsze dostępne techniki (Best Available Techniques, BAT), co oznacza, że firma będzie korzystać z najbardziej efektywnych i zaawansowanych maszyn, instalacji, rozwiązań technologicznych, czy metod działania. Wszystkie te aktywności mają na celu ograniczenie emisji i oddziaływania zakładu na środowisko.
– możemy przeczytać na stronie Eggera.
Na terenie inwestycji nie powstała spalarnia śmieci komunalnych. Elementem zakładu EGGER w Biskupcu jest kotłownia do współspalania biomasy czyli instalacja, która będzie wykorzystywała biomasę odpadową pochodzącą głównie z procesów produkcyjnych prowadzonych w zakładzie. Kotłownia produkuje ciepło przemysłowe wykorzystywane wyłącznie na potrzeby własne zakładu produkcyjnego EGGER.
– ta informacja odnosi się do pytania o spalarnię śmieci.
Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Warto Być ukazał się post, w którym podano, że z emitorów wydobywają się metale ciężkie i ich związki, a także pyły czy formaldehyd. Społecznicy wyjaśnili, że informacje otrzymali z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.
Poniżej przedstawiamy informację na temat substancji emitowanych przez emitor E-108.01 (najwyższy emitor):
na podstawie pomiarów wstępnych:
Metale ciężkie i ich związki
Kadm i Tal
Rtęć
Amoniak
TVOC (LZO)
Dioksyny i furany
HCL
HF
Pył
Dwutlenek siarki
Tlenki azotu
Tlenek węgla
Formaldehyd
Kwas octowy
Fenol
Węglowodory aromatyczne
EMISJA Z EMITORA E-111.05:
Pył (PM10 + PM2,5)
Całkowite LZO
Formaldehyd
----------------------------------------------------
Są to informacje otrzymane z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.
– możemy przeczytać we wpisie Stowarzyszenia Warto Być.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dowiedzieliśmy się, że pomiary przeprowadzane przez zakład Egger są dokonywane na bieżąco. Są to pomiary wstępne, okresowe i ciągłe emisji pyłów lub gazów.
– Ostatnie pomiary, jakie zostały przekazane do tutejszego inspektoratu to pomiary okresowe oraz ciągłe, wykonane na emitorze E-108.01 (w punkcie pomiarowym P3), przesłane 19 maja. Wyżej wymienione pomiary nie wykazały przekroczeń warunków emisyjnych w stosunku do wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu zintegrowanym – powiedziała w rozmowie z nami Joanna Kazanowska, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Wojewódzki inspektor dodała, że związki chemiczne wymienione we wpisie stowarzyszenia są określone w pozwoleniu zintegrowanym w części dotyczącej rodzajów i ilości gazów i pyłów dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza dla każdego źródła powstawania, miejsca wprowadzenia gazów i pyłów do powietrza (emitora) oraz dla całej instalacji do produkcji płyt wiórowych.
– Wspomniane gazy i pyły w ustalonych ilościach zgodnie z uzyskanym pozwoleniem zintegrowanym są dopuszczone do wprowadzenia do powietrza z generatora gorącego gazu (HGG) lub rezerwowej komory spalania 30 MW, suszarni warstwy DS., komory spalania 40 MW oraz suszarni warstwy MS, wprowadzanych przez emitor E-108.01 oraz emisji gazów i pyłów pochodzących z prasy ContiRoll oraz chłodni produktu, wprowadzanych do powietrza przez emitor E-111.05 – wyjaśniła Joanna Kazanowska.
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz