Ruiny zamku krzyżackiego
Nie ulega wątpliwości, że miejsce kojarzone jest głównie z akcją powieści Henryka Sienkiewicza, pt. „Krzyżacy”. Obiekt powstał w 1370 roku. Murowany gmach stanął w miejscu dawnej, drewnianej strażnicy obronnej, finalnie zniszczonej przez Litwinów.
Zamek zbudowany przez Zakon Krzyżacki pełnił przez lata różne funkcje, m.in. stanowił siedzibę starosty książęcego, czy kwaterę w trakcie polowań księcia Albrechta i jego następców. W XVII wieku gmach opustoszał i stopniowo zaczął popadać w ruinę.
Warto wspomnieć, że w okresie przed II wojną światową w miejscu zamku wzniesiono także ratusz. Zachowała się wówczas część zabudowy przedzamcza, fosa, jak również tzw. „wieża Juranda”.
Obecnie turyści mają możliwość zwiedzania odrestaurowanych ruin gmachu. Jak mówił niemal trzy lata temu ówczesny burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski „ruiny trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane”. Dzięki rewitalizacji, udało się przywrócić funkcje budowli. Wnętrze stanowi pomysłowe połączenie historii ze współczesnością. Obiekt zyskał fosę, przy okazji podjętych prac odkryto piwniczki oraz krużganki.
Turyści mają szansę darmowego podziwiania historycznych murów i wykopanych pomieszczeń, czy obejrzenia wystawy reliktów.
Ruiny udostępniane do zwiedzania są od poniedziałku do niedzieli w okresie od maja do września w godz. 7:30-22:00, natomiast od października do kwietnia do godz. 18:00.
Warto wspomnieć, że obiekt stał się też miejscem imprez okolicznościowych, wystaw, zajęć edukacyjnych dla najmłodszych, a także punktem do organizowania koncertów.
Jezioro Domowe Duże
Miłośnikom odpoczynku na świeżym powietrzu, nad wodą, polecamy podczas wizyty w Szczytnie, wyprawę nad malownicze Jezioro Długie, znane pod nazwą Jezioro Domowe Duże.
Akwen mieści się w pobliżu ruin zamku krzyżackiego. W okolicy wody znajduje się, m.in. plac zabaw dla dzieci, plaża z wyznaczonymi boiskami do gry w piłkę, czy oświetlone molo, po którym mieszkańcy i turyści chętnie spacerują.
Warto podkreślić, że przy jeziorze funkcjonuje w sezonie wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Akwen uznaje się za silnie zeutrofizowany. Na jeziorze rozmieszczone są trzy nieduże, podmokłe półwyspy i jeden większych rozmiarów, które porasta roślinność.
Na miejscu możemy także natknąć się na różnorodne ptactwo: łabędzie, kaczki, rybitwy, czy perkozy.
Szlakiem Mazurskich Pofajdoków
Podczas zgłębiania historii miasta pomocna może okazać się wędrówka szlakiem Pofajdoków. To charakterystyczne szczycieńskie skrzaty. Lata temu mianem „pofajdoka” określano na Warmii i Mazurach młodzieńca o beztroskim, niedojrzałym podejściu do życia, ale zawsze uśmiechniętego i chętnego do pomocy.
Figurki stworków można zobaczyć w wielu częściach miasta. Jeden z nich, na przykład wspina się po ścianie banku w centrum. Na placu Juranda można natomiast, w towarzystwie skrzatów, znajdujących się na krańcach ławeczki, przesłać pozdrowienia online za pośrednictwem umieszczonej w okolicy kamery.
Najbardziej popularnymi stworkami są: Zielarz, Biznesmen, Obieżyświat, Amor, Policjant, Jurand, Strażak, czy Jeździec. Figurki znajdują się w czternastu różnych lokalizacjach.
Tego typu symbole są charakterystyczne dla wielu polskich miast. We Wrocławiu, na przykład, z pewnością natkniemy się na krasnale, natomiast w Krakowie od listopada 2023 r. na figurki smoków, zaprojektowanych przez Andrzeja Mleczkę.
Muzeum Mazurskie
To obiekt mieszczący się przy ul. Sienkiewicza w Szczytnie, czyli w siedzibie ratusza. Muzeum regionalne posiada w swoich zasobach szeroką ofertę wystawienniczą, skupiającą się, przede wszystkim, na przedstawieniu historii dawnych mieszkańców tych terenów (w dużej mierze przed rokiem 1939).
Warto wspomnieć, że zbiory instytucji kultury są niezwykle szerokie, począwszy od archeologicznych, etnograficznych, historycznych, po artystyczne, czy przyrodnicze.
Na miejscu odbywają się zarówno ekspozycje czasowe, jak i stałe, dotyczące np. ludowej kultury Mazurów, czy regionalnego kaflarstwa.
Dodatkowo, odwiedzający mają okazję zgłębienia wiedzy na temat fauny i flory regionu.
W sezonie letnim (1 czerwca – 31 września) muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 (kasa biletowa czynna jest do godz. 16:30).
Ceny biletów kształtują się następująco:
-
normalny – 15 zł;
-
ulgowy – 10 zł;
-
rodzinny (2+1, 1+2) – 32 zł;
-
rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) – 42 zł.
Na stronie internetowej obiektu widnieje także informacja, iż w dniach od 1 czerwca do 31 sierpnia dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe jest czwartek. (Na wystawy stałe obowiązuje wówczas dopłata w wysokości 7 zł.)
Muzeum oferuje usługę przewodnika, lekcje bądź warsztaty za odpowiednimi dopłatami.
Rodziny posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny nabędą bilety z 50-procentową zniżką.
Ratusz
Będąc pod wskazanym wyżej adresem warto poświęcić czas na zwiedzenie ratusza. Obiekt został wzniesiony w latach 1936-1937, według projektu królewieckiego architekta Kurta Fricka. Budowlę wzniesiono częściowo na ruinach dawnego zamku.
Obiekt posiada wewnętrzny dziedziniec (przed którym stoi popiersie Henryka Sienkiewicza) i 46-metrową wieżę.
Na parterze południowego skrzydła mieści się wspomniane Muzeum Mazurskie.
Co ciekawe, w 1991 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Ratusz stanowi obecnie siedzibę władz administracyjnych samorządu miasta.
Szczytno Klenczona
Postacią kojarzoną przez większość z nas z mazurskim miastem, jest autor takich hitów jak „Kwiaty we włosach”, czy „Biały Krzyż”, Krzysztof Klenczon.
Choć muzyk urodził się w Pułtusku, to właśnie Szczytno stało się miejscem, gdzie spędził wiele lat swojego życia. Klenczon opuścił miasto po ukończeniu edukacji, goniąc za marzeniami. Jak się okazało, decyzja była w pełni słuszna.
Legenda lidera „Niebiesko-Czarnych”, „Czerwonych Gitar” i „Trzech Koron” jest w Szczytnie wiecznie żywa. Co roku podczas święta miasta („Dni i Noce Szczytna”) odbywa się koncert poświęcony pamięci artysty.
Pomnik muzyka znajduje się przed lokalnym domem kultury od 1996 r. Kompozytor został przedstawiony z gitarą w dłoni.
Co ciekawe, podczas uroczystego odsłonięcia podobizny kompozytora, obecne były matka i siostra artysty.
Chata Mazurska
Interesujący punkt zwiedzania może stanowić również pochodząca XIX wieku, drewniana, mazurska chałupa, zlokalizowana przy ul. Marii Konopnickiej.
Chata jest pozostałością drewnianej zabudowy dawnej wsi zwanej Bartna Strona, która w 1913 r. została wchłonięta w granice administracyjne Szczytna. Budynek wzniósł z sosnowych bali i dębowej podwaliny jeden z mazurskich rolników.
Zwiedzając obiekt można, z pewnością, zgłębić historię na temat życia i codzienności dawnych mieszkańców regionu. Na miejscu odbywają się, m.in. prelekcje, imprezy kulturalne, czy przedstawienia teatralne.
Budowla pełni rolę zabytkową, pozostając pod opieką konserwatora.
W sezonie letnim turyści mają szansę zwiedzenia chaty we wtorki w godzinach 17:00-19:00, a także w piątki między 10:00 a 13:00.
Wstęp jest bezpłatny, aczkolwiek chętni mają okazję wpłacić, wedle uznania, datek.
„Biblioteka pod żaglami”
Atrakcja dla miłośników literatury. Przy plaży miejskiej w Szczytnie działa plenerowa „biblioteka pod żaglami”. To miejsce, z którego zasobów można korzystać przez całą dobę.
Półka z książkami jest punktem często odwiedzanym przez spacerowiczów, chcących delektować się lekturą. Można z niej korzystać przez całą dobę – wziąć książkę, wymienić na inną bądź dołożyć swoją.
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie, pisarka Adrianna Trzepiota, a wykonawcą lokalny artysta, który wyrzeźbił biblioteczkę w pniu starej lipy, Zygmunt Rząp.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz