Największą przyczyną wzrostu liczby dłużników, nie mogących poradzić sobie z czynszem, ma być wzrost opłat za media spowodowany sytuacją na rynku energetycznym w 2022 roku.
- Stał się on dużym problemem finansowym dla właścicieli i innych użytkowników lokali - pisze w kwietniowym numerze "Echa Pojezierza" Agnieszka Fiedorowicz, kierownik sekcji ds. rozliczeń i windykacji.
Na wysokość czynszu wpływają podwyżki cen prądu, opłat za podgrzewanie wody i centralne ogrzewanie, wzrostu cen usług konserwacyjno-naprawczych oraz wyższego podatku od nieruchomości. W 2022 wzrastały także opłaty eksploatacyjne, uzależnione od wysokości płacy minimalnej, wzrostu cen materiałów budowlanych oraz wyższych cen środków czystości.
Spółdzielnia stara się wspierać mieszkańców - dlatego oferuje możliwość spłaty długu poprzez... wykonywanie prac porządkowych na terenie spółdzielni.
- W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało 11 osób, a wartość odpracowanego długu to 60 tys. zł - pisze dalej Fiedorowicz. - Ta forma wymaga co prawda sumienności i systematyczności, ale w sposób łagodny pozwala na wyeliminowanie zadłużenia.
Dla osób chcących spłacić zaległości w "tradycyjny" sposób istnieje możliwość rozłożenia długu na raty.
Komentarze (52)
Dodaj swój komentarz