Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym, które ma tendencję do nawrotów. By jej terapia była najskuteczniejsza, konieczne jest ograniczenie chęci nałogowca do sięgania po kieliszek. Pomaga w tym odtrucie alkoholowe, które zaleca się stosować równocześnie z innymi elementami kompleksowej terapii uzależnienia od alkoholu – głównie psychoterapią i farmakologicznymi metodami wspierającymi leczenie. Głównym celem detoksykacji jest oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych oraz przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej ustroju. Osiąga się ją dzięki zastosowaniu suplementacji dożylnej i farmakoterapii. Podczas odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic pacjent znajduje się pod ścisłą opieką lekarza, co skutecznie obniża ryzyko wystąpienia nawrotu choroby i przedwczesnego przerwania terapii.
Nawroty choroby alkoholowej
Nadmierne spożywanie alkoholu jest dla organizmu destrukcyjne. Prowadzi do powstania schorzeń żołądka i układu pokarmowego, niedożywienia, uszkodzenia wątroby, układu nerwowego, a nawet zaniku mięśni. Etanol działa ponadto depresyjnie na układ nerwowy. Może stać się przyczyną zaburzeń psychicznych, w tym również depresji, a powikłania po długotrwałych ciągach alkoholowych mogą prowadzić nawet do śmierci nałogowca. By zapobiec trwałym uszkodzeniom, należy rozpocząć kompleksową terapię choroby alkoholowej, na którą składa się detoksykacja, psychoterapia i awersyjne metody wspierające. Bezpieczne odstawienie substancji odurzającej możliwe jest wyłącznie pod kontrolą specjalistów. W Centrum Medycznym Galmedic doświadczeni lekarze proponują pacjentom odtrucie alkoholowe, na które można zgłosić się na każdym etapie uzależnienia.
Uzależnienie fizyczne od alkoholu powoduje głód alkoholowy. Nieprzyjemne objawy odczuwane przez nałogowców określane są specjalistycznym mianem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Do dolegliwości tych należą przede wszystkim: bóle i zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, podwyższone wartości ciśnienia tętniczego krwi, drgawki, wymioty, nudności, bezsenność. By je zatrzymać, uzależnieni sięgają po kolejne dawki alkoholu, zwykle nie doprowadzając do całkowitego wytrzeźwienia organizmu. Stosując tzw. klin, skazani są na niebezpieczne nawroty choroby i trwanie w ciągach alkoholowych (nawet kilkunastotygodniowych).
Kiedy zgłosić się na odtrucie alkoholowe?
Na detoks alkoholowy pacjent może zgłosić się na każdym etapie rozwoju choroby alkoholowej. Niezależnie od nasilenia objawów i fazy alkoholizmu, przerwanie ciągu alkoholowego stanowi pierwszy krok w terapii tego schorzenia. Detoksykację poalkoholową bezwzględnie zaleca się zatem tym osobom, które nie są w stanie samodzielnie odstawić substancji odurzającej.
Na czym polega odtrucie alkoholowe?
Odtruwanie organizmu z alkoholu stosuje się w celu oczyszczenia ustroju z wszelkich szkodliwych substancji dostarczonych mu w wyniku nadmiernego i długotrwałego spożywania alkoholu. Zastosowane kroplówki witaminowe nawadniają organizm, odżywiają go, uzupełniają niedobory cennych składników odżywczych. Detoks alkoholowy pozwala ponadto leczyć objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego.
Osobom zainteresowanym usługą, jaką jest odtrucie alkoholowe, Kraków proponuje pomoc specjalistów Centrum Medycznego Galmedic. W placówce do detoksu nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Lekarz kwalifikuje pacjenta do przeprowadzenia procedury. W Galmedic pacjent ma do dyspozycji jednoosobowy pokój z prywatną łazienką i dostępem do sali telewizyjnej.
W pierwszym etapie detoksykacji personel pielęgniarski wykonuje wkłucie do żyły obwodowej pacjenta. Umieszcza w niej wenflon niezbędny do dostarczenia do krwiobiegu substancji odżywczych, a nawet leków. Dożylnie nałogowcom podaje się wlewy witaminowe o starannie wyselekcjonowanym składzie. To jony podstawowych pierwiastków, rozpuszczone w glukozie (wapń, sód, potas, wapń, magnez). Przyspieszają proces metabolizmu alkoholu w wątrobie, dzięki czemu etanol szybciej wydala się z ustroju. Co za tym idzie, pacjent szybciej trzeźwieje, a jego organizm odzyskuje równowagę.
Gdy chory zacznie odczuwać pierwsze niepokojące objawy psychosomatyczne, świadczące o możliwym rozwoju głodu odstawiennego, do terapii włącza się środki farmakologiczne. Farmakoterapia podczas odtrucia alkoholowego opiera się przede wszystkim na zastosowaniu leków uśmierzających ból, przeciwwymiotnych, nasennych i uspokajających. Już po zakończeniu procesu detoksykacji lekarz może ponadto zadecydować o kontynuacji leczenia farmakologicznego w warunkach domowych. Niektóre leki mają bowiem działanie, które wpływa na zmniejszenie u nałogowca chęci do picia. Naturalnie ograniczyć chęć picia alkoholu może ponadto właściwa, zbilansowana dieta i znalezienie zastępczych środków rozluźniających czy sposobów spędzania wolnego czasu. O większości z nich informuje pacjenta lekarz przed jego wyjściem z placówki.
Detoksykacja w domu czy placówce medycznej?
Sukces terapii choroby alkoholowej zależy od stosowanych metod i zaangażowania pacjenta. W procesie doboru leczenia należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje każdego z nich, stopień jego uzależnienia, obecność i nasilenie ewentualnych objawów nałogu lub głodu abstynencyjnego. Istotny jest wyjściowy stan zdrowia każdego pacjenta, przyjmowane przez niego leki, a także dotychczas podejmowane leczenie.
Terapia alkoholizmu powinna zatem rozpocząć się od specjalistycznej konsultacji lekarskiej – standardowo wykonywanej w Galmedic. Podczas kwalifikacji nałogowca do odtrucia alkoholowego lekarz zbiera wywiad medyczny, na podstawie którego tworzy indywidualny plan terapeutyczny. Detoks alkoholowy przeprowadzany samodzielnie w warunkach domowych jest najczęściej nie tylko nieskuteczny, ale nawet niebezpieczny. Uzależniony nie jest bowiem w stanie samodzielnie określić stopnia swojego uzależnienia i fazy rozwoju alkoholizmu. Nie może dobrać sobie odpowiedniej dawki środków farmaceutycznych, których zastosowanie ogranicza dotkliwość objawów głodu alkoholowego. Wyłącznie w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnej placówki medycznej chorzy zyskują możliwość nieprzerwanej opieki i fachowego doradztwa.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz