Zajezdnia powstała na przełomie lat 30/40 XX wieku. Pierwotnie, była to jednoprzestrzenna hala, do której przylegała niska przybudówka. W następnych latach, aż do końca XX w, obiekt był rozbudowywany i przebudowywany, m.in. przedłużono korpus główny w kierunku zachodnim, a od strony północnej dostawiono szereg dobudówek o zróżnicowanych wielkościach i wysokościach. W takiej formie budynek przetrwał do dziś. Zajezdnia funkcjonowała do 1971 roku, czyli do czasu likwidacji miejskiej komunikacji trolejbusowej. Po tym czasie obiekt pełnił głównie funkcje magazynowe i warsztatowe.
Miasto chciało więc, by obiekt stał się częścią rewitalizowanego, znajdującego się po sąsiedzku Tartaku Raphaelsohnów, w którym znajduje się Muzeum Nowoczesności.
Dotąd jednak nie było środków na ten cel. W lipcu tego roku udało się pozyskać dotację w wysokości 1,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Teraz ratusz ogłosił przetarg, z którego wynika, że dawna zajezdnia i jej otoczenie zyskają nowe życie. Docelowo obiekt ma pełnić funkcję przestrzeni wystawowej Muzeum Nowoczesności. Wyburzone zostaną wtórne przybudówki, odtworzona zostanie północna część budynku. Na elewacji ponownie pojawi się cegła, planuje się także powrót do wnętrza jednoprzestrzennego. Budynek zostanie ocieplony i wyposażony we wszelkie niezbędne instalacje: wodociągową, sanitarną, grzewczą, elektryczną, teletechniczną oraz przeciw pożarową. Wymieniona zostanie również stolarka okienna i drzwiowa.
Zagospodarowana zostanie również zieleń wokół budynku na obszarze pomiędzy ulicami Knosały i Niepodległości oraz rzeką Łyną. Wykonawca zagospodaruje zieleń, stworzy nowe oświetlenie i plac miejski z małą architekturą (ławy, krzesła, śmietniki, kraty na drzewa, podesty).
Koszt inwestycji to niemal 2 mln złotych. Adaptacja obiektu miałaby zakończyć się w lipcu 2018 roku.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz