Dziś jest: 21.02.2025
Imieniny: Eleonory, Fortunata
Data dodania: 2025-02-19 14:15

Krzysztof Brągiel

Deweloper zablokował otwarcie dworca Olsztyn Główny. „Nie czerpiemy satysfakcji”

Deweloper zablokował otwarcie dworca Olsztyn Główny. „Nie czerpiemy satysfakcji”
Rafał Twarowski poinformował o sytuacji dworca autobusowego w Olsztynie
Fot. Oliwia Jaroń / Olsztyn.com.pl

W środę (19 lutego) podróżni mieli cieszyć się pełnią możliwości nowego dworca kolejowego Olsztyn Główny. Nic z tego. Oficjalne otwarcie obiektu odwołano. Po sąsiedzku, w budynku PKS-u, konferencję prasową zwołał natomiast Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider, informując, że to skarga złożona przez dewelopera jest przyczyną wstrzymania dzisiejszych uroczystości.

reklama

Prywatny deweloper, który od lat jest właścicielem dworca autobusowego w Olsztynie, złożył skargę do inspekcji nadzoru budowlanego w związku z budową dworca kolejowego. Następnie GINB zwrócił się do kolejarzy o ponowne przedłożenie dokumentów poświadczających spełnienie warunków określonych w pozwoleniu na użytkowanie. Skutek jest taki, że planowane na dzisiaj otwarcie obiektu zostało odwołane [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamieszanie wokół otwarcia dworca Olsztyn Głównym. Nagle odwołano wydarzenia]. 

- Nie czerpiemy żadnej satysfakcji, z tego co się dzisiaj wydarzyło w związku z otwarciem dworca Olsztyn Głównego – powiedział podczas środowego spotkania z mediami Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider. - Cieszy mnie jednak, że w odróżnieniu do poprzedniej władzy, ta władza nie łamie prawa. Pewnie za czasów Prawa i Sprawiedliwości doszłoby do otwarcia dworca na siłę.

Skarga dewelopera dotyczyła działań wykonawcy podczas budowy nowego dworca kolejowego.

- Nasz dworzec został przez kolejarzy i wykonawców odcięty od wszystkich mediów. Nie mamy ani ogrzewania, ani wody, ani kanalizacji. Co więcej podczas budowy obiekt był wielokrotnie zalewany m.in. przez wody gruntowe z placu budowy. Te rzeczy były na bieżąco raportowane – wyjaśniał Rafał Twarowski.

Dworzec autobusowy z powodu braku dostępu do wody został zamknięty już na początku 2022 roku, niedługo po tym, jak kolejarze podpisali umowę z wykonawcą. W swojej skardze właściciel autobusowej części komunikacyjnego kompleksu domaga się m.in. przywrócenia kanalizacji, wody, i ogrzewania.

- Cieszymy się, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przyznał nam rację, że należy zbadać czy w trakcie wydawania decyzji o użytkowanie, nie zapomniano o pewnych ważnych kwestiach, które należy wykonać. Robimy to wszystko po to, abyśmy mogli otworzyć pasażerom dworzec autobusowy – tłumaczył Twarowski.

Przypomnijmy, że deweloper po przejęciu PKS-u chciał tam zbudować  kompleks usługowo-handlowy z funkcją dworca autobusowego. W planie było też odkupienie od Polregio sąsiedniego wieżowca. Nieoficjalnie obiekt był wówczas na sprzedaż za 3 mln zł.

- Mieliśmy plany, aby zburzyć oba budynki (dworzec i wieżowiec – red.), ale zostały zniweczone przez Polregio, które odstąpiło od umowy, jaką zawarliśmy na zakup wieżowca. Do tej pory dla mnie jest niejasne, dlaczego transakcja z nami była dla nich transakcją niezyskowną – przypomniał dziś Twarowski.

Polregio od lat usiłuje sprzedać wieżowiec (którego jedno piętro należy do Retail Provider). Na razie nie ma jednak chętnych, którzy zapłaciliby za nieruchomość ok. 5 mln zł [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieżowiec przy dworcu wart miliony. Czy znajdzie się kupiec?].

Co dalej z dworcem autobusowym? Szansą na zmianę sytuacji byłoby przejęcie terenu przez władze Olsztyna. Te jednak nie porozumiały się z deweloperem. Poszło o rozbieżności (nawet trzykrotne) w wycenie.

- Próbowaliśmy przekonać prezydenta Szewczyka, aby dokonał zamiany gruntów między nami a miastem. Chcieliśmy pozyskać grunty pod zabudowę mieszkaniową i uwolnić ten teren. Chcieliśmy, żeby prezydent przejął dworzec autobusowy pod zarządzanie miasta. Niestety okazało się, że wycena, którą przygotowaliśmy rozeszła się kosmicznie z wyceną przygotowaną przez ratusz – powiedział Rafał Twarowski.

Właściciel dworca autobusowego zdradził, że choć temat zintegrowanego centrum komunikacyjnego "upadł", spółka pracuje nad nowymi koncepcjami na wykorzystanie obiektu. Zachęcił też włodarzy regionu do dialogu na temat przyszłości PKS-u.

- My nie mamy obowiązku prowadzenia dworca. Moglibyśmy go praktycznie jutro zamknąć. To wyraz najwyższej dobrej woli z naszej strony, że dworzec funkcjonuje i odprawiani są z niego pasażerowie. Nie mówię tylko o budynku, ale o przystankach, terenie, ponad 600 operacjach dziennie – przyjazdach i odjazdach autobusów – podsumował Twarowski.

Czytaj również:

Rafał Twarowski o dworcu głównym: gdyby nie zmiana rządów, to byśmy mieli zintegrowane centrum komunikacyjne

Galeria

Komentarze (45)

Dodaj swój komentarz

  • mm2 2025-02-19 15:51:55 88.156.*.*
    Przez chciwego prywaciarza cierpimy my. Zapchaj się tym swoim dworcem
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 53 4
  • Xxx 2025-02-19 15:42:34 5.173.*.*
    Przecierz tam od lat nei am pasarzerow ikomu nie potrzebna woda i ogrzewanie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 5
  • Vv 2025-02-19 15:20:41 88.156.*.*
    Zakończyłem czytanie artykułu w momencie gdy wyczytałem że obecna władza nie łamie prawa. Chyba miał na myśli że nie łamią tylko tworzą i interpretują po swojemu
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 32 19
  • Adus 2025-02-19 15:15:50 5.173.*.*
    Nadzór budowlany niech sprawdzi czy ruina Pks nie ulegnie zniszczeniu jak domek z kart , naruszona konstrukcja ,sam pow.Twarowski zalewane kilkakrotnie, nie ogrzewne nie uzytkowane zlozy sie jak Pks w Mławie...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 5
  • Grzeg 2025-02-19 15:14:20 195.136.*.*
    Gdyby na prawdę chcieli coś tu zrobić to już dawno by zrobili. Mógłby powstać nowoczesny dworzec PKS wraz z jakimś centrum handlowym czy biura/hotel. NIE MA NIC. Ta spółka niczego tu nie zbuduje bo nie ma na to pomysłu i zdolności.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 35 3
  • zniesmaczony 2025-02-19 15:10:50 80.55.*.*
    Olsztyn przyspiesza
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
  • Zaniepokojony 2025-02-19 15:07:07 195.136.*.*
    Ale wszedł głęboko w d... KO. Wygląda na to, że nowy budynek dworca PKP jest symbolem rządów PiS a ruina dworca PKS to obraz władzy i aktualnego stanu polskiej gospodarki zarządzanej przez KO. Kto nie widział tego co zostało z PKS to niech zobaczy. Obraz nędzy i rozpaczy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 28
  • Mieszkaniec 2025-02-19 14:35:46 178.42.*.*
    Popieram ma rację. Walczy o swoje. Dworzec kół nie miał pozwolenia na budowę. Taka ciekawostka wybudowany na wariackich papierach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 41
  • heh 2025-02-19 14:34:31 83.17.*.*
    Komuna padła, a teraz rządzą korporacje. Przecież to jest chore, że w świetle prawa mogą szkodzić całemu społeczeństwu. W ogóle jak taki obiekt mógł znaleźć się w rękach prywatnych?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 41 8
  • Zarzad 2025-02-19 14:32:10 37.31.*.*
    Tak trzymac Prezesie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 34
  • .PAUL MARK 2025-02-19 14:31:53 77.253.*.*
    ON to naprawdę powiedział. "Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider. - Cieszy mnie jednak, że w odróżnieniu do poprzedniej władzy, ta władza nie łamie prawa. Pewnie za czasów Prawa i Sprawiedliwości doszłoby do otwarcia dworca na siłę." W obliczu łamania wszelkich praw konstytucji więźniów politycznych i niszczenia wolności słowa czy zamachu na TVP i napaści na Prezydenta. Ten inwalida umysłowy to tuba propagandowa bandy rudzielca i lewactwa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 49
  • oszpecone miasto 2025-02-19 14:18:40 213.184.*.*
    Gnojek !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 6

www.autoczescionline24.pl