Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2010-11-18 14:10

Iwona Starczewska

Dobry czas na rzucenie palenia?

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Teraz, kiedy w życie weszły zaostrzone przepisy zakazujące palenia w miejscach publicznych, być może wielu osobom łatwiej będzie pozbyć się tego szkodliwego nałogu.

reklama
Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia" namawia Polaków do rzucenia palenia. Dodatkowo, w związku z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, od 15 listopada do 31 grudnia 2010r organizowana jest kampania medialna pt. „Polska wolna od dymu tytoniowego" mająca na celu popularyzowanie w społeczeństwie nowych uregulowań prawnych. Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które weszły w życie 15 listopada. Strefy bezdymne powstają w zakładach pracy, przedszkolach, szkołach, na uczelniach, przychodniach, w szpitalach, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, kinach, teatrach, domach kultury, obiektach sportowych, miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych. Za nie umieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 złotych.

Według badań z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń 9 milionów ludzi - 34% mężczyzn (5,2 miliona) i 21% kobiet (3,5 miliona)! 44% Polaków narażonych jest na bierne palenie we własnym domu, natomiast narażenie na dym tytoniowy w zakładzie pracy deklaruje 34% dorosłych Polaków. Niepalący są najczęściej narażeni na dym tytoniowy w barach, pubach i klubach nocnych (88%), restauracjach i kawiarniach (51%) oraz w domu (28%). Szokujące jest również bierne palenie dzieci. W Polsce ok. 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci. Ok. 70% dzieci narażonych jest na wymuszone bierne palenie w domu, dla porównania w Finlandii to tylko 8% dzieci. Narażenie na dym tytoniowy w przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, prowadzi do częstego występowania chorób układu oddechowego: rozwoju astmy i zaostrzenia rozwoju tej choroby. Najnowsze badania coraz częściej wykazują, że dzieci te cechują się gorszym rozwojem psychofizycznym oraz sprawiają więcej kłopotów wychowawczych, mają trudności z czytaniem i pisaniem, cierpią na zaburzenia układu nerwowego, które objawiają się impulsywnością, trudnościami w skupieniu uwagi, niepokojem, nadwrażliwością, trudnościami w przystosowaniu. Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach http://www.gis.gov.pl/ oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.

Źródło: własne/powiat olsztyński

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl