Lotnisko w Dajtkach wybudowano w 1926 roku, 1 czerwca rozpoczęto regularne loty pasażerskie do Gdańska. Jeszcze przed II wojną światową, w 1933 roku w Dajtkach wylądował samolot z Adolfem Hitlerem. Z Olsztyna latano do Berlina, Kaliningradu i Rygi. Samoloty Lufthansy wykonywały nawet 150 lotów rocznie. Władze Prus Wschodnich miały pomysł, aby utworzyć połączenie Królewiec-Olsztyn-Warszawa-Wrocław, jednak nic z tego ostatecznie nie wyszło z uwagi na stanowisko władz Rzeszy, które nakazały zerwać kontakty z Polską.
18 kwietnia 1945 roku, już po tzw. „wyzwoleniu”, PLL LOT uruchomił połączenie lotnicze Warszawa-Olsztyn-Bydgoszcz-Gdańsk-Warszawa. Połączenie wkrótce zawieszono, a lotnisko przestawiło się na działalność sportową.
Co jeszcze w przeszłości zdarzyło się 18 kwietnia w Olsztynie i regionie?
W 1614 roku niespodziewanie na Warmię przybyła chorągiew wojsk smoleńskich, która przez 10 dni stacjonowała w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Kwaterowanie wojska było dotkliwym ciężarem. Nieopłaceni żołnierze starali się wymusić w ten sposób przyśpieszenie wypłaty kwoty 24 tys. zł nałożonej przez komisarzy sejmowych na księstwo warmińskie.
W 1674 roku na zamku w Olsztynie rozpoczął się proces przeciwko Annie Rogowskiej z Trękusa, którą porwał szlachcic z okolic Ostródy, oficer wojsk księcia pruskiego, Władysław Karol Leszczyński. Panna nie opierała się, była bowiem w zmowie z porywaczem. Upozorowanym porwaniem chciano najprawdopodobniej ominąć zakaz zawierania małżeństw katolików z protestantami. Ślub odbył się przed duchownym luterskim. Sąd ławniczy nie dopuścił małżonka do dóbr żony.
Tego dnia 1940 roku Maria Zientara-Malewska została warunkowo zwolniona z obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck.
Powyższe kilka notek pochodzi z opracowania pt. „Kalendarz historyczny północno-wschodniej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Warmii i Mazur” stworzonego przez ś.p. Bronisława Sałudę, pisarza, dziennikarza i reportażystę.
Kalendarz jest zapisem dziejów ziem północno-wschodniej Polski, a formuła zamieszczenia „wszystkich zdarzeń” pozwala czytelnikowi na wnikliwą analizę naszej przeszłości. Jest to dokument tworzenia zrębów polskiej państwowości, nierozerwalnie związanych z chrześcijańskimi korzeniami, co szczególnie obrazują dzieje katolickiej Warmii. Obrazuje on krystalizowanie się naszej narodowej tożsamości, wynikającej to ze zdarzeń heroicznych, a czasem z banalnych.
Prezentowany zbiór dat to efekt ponad 60-letniego, skrupulatnego kompletowania obszernej kartoteki, powstałej w trakcie lektury tomów różnego rodzaju publikacji poświęconych historii północno-wschodniej Polski.
– możemy przeczytać w opisie.
Twórczość Bronisława Sałudy na co dzień popularyzuje stowarzyszenie społeczno-kulturalne „Pojezierze”, które na swojej stronie umieszcza fragment kalendarium.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz