We wtorek wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki oficjalnie powołał Radę Rodziny. W posiedzeniu udział wzięła Dorota Bojemska. przewodnicząca Rady Rodziny przy Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Celem rady jest m.in. przekazywanie informacji na temat rodzin w województwie, w szczególności w zakresie: dzietności, migracji, kondycji finansowej i wychowawczej oraz przeciwdziałania patologii, monitorowanie zmian dotyczących rodzin w województwie czy promowanie wartości rodziny.
Bojemska w rozmowie z Radiem Olsztyn przyznała, że program 500+ nie miał zwiększać dzietności w Polsce, lecz zapewnić godne warunki do życia.
- 500+ z założenia nie był programem prodemograficznym. Był przede wszystkim programem godnościowym, można powiedzieć. To jest program, który niewątpliwie wyjął rzesze polskich rodzin z ubóstwa, kolejnym dał szansę na godne życie – powiedziała przewodnicząca Rady Rodziny.
Przypomnijmy, że rząd zapowiadał, że 500+ ma pozytywnie wpłynąć na dzietność w Polsce.
- W Polsce rodzi się bardzo mało dzieci, a chcemy, żeby Polaków było coraz więcej. 500 plus ma przede wszystkim sprawić, aby Polacy decydowali się na liczniejsze potomstwo – wyjaśniła w 2016 r. była premier, Beata Szydło.
W 2019 r. w rządowym opisie programu także pojawił się zapisek, że 500+ ma wpływać na wzrost liczny urodzeń.
Program Rodzina 500+ realizuje trzy podstawowe cele: wpływa na wzrost liczby urodzeń (współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 roku do 1,45 w 2017 roku) ogranicza ubóstwo, w szczególności wśród dzieci (w latach 2015-2017 ubóstwo skrajne spadło z 6,5 do 4,3 proc.) oraz stanowi inwestycję w rodzinę
- czytamy.
Jednak w sierpniu premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że program nie spełnił wszystkich oczekiwań.
- Program 500+ był próbą, która nie spełniła oczekiwań proludnościowych rządu. Ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach na zeszyt, na kredyt – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef Rady Ministrów
Program wszedł w życie w kwietniu 2016 r. Świadczenie przysługuje obecnie na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
Komentarze (18)
Dodaj swój komentarz