Wymiana sieci gazowej początkiem zmian
Mieszkanka kamienicy, znajdującej się przy placu Pułaskiego 5 w Olsztynie, poinformowała, że od ponad dwóch dekad na chodniku wzdłuż ulicy widniała biała linia, wytyczająca przestrzeń do parkowania.
W ostatnim czasie na miejscu dokonano wymiany sieci gazowej, a także położono nową kostkę brukową. Przy realizacji drugiego z wymienionych działań, wykonawcy użyli na terenie chodnika materiału budowlanego w dwóch kolorach.
Po zakończonych pracach, wzdłuż, tym razem, czerwonej linii z powrotem zaczęły parkować pojazdy. Ku zdziwieniu wielu kierowców, po powrocie do aut, napotykają na miejscu blokady, założone przez funkcjonariuszy straży miejskiej.
- Drogi ZDZiT – ratuj! Namaluj, proszę, linie umożliwiające nam i nie tylko mieszkańcom okolicznych kamienic, parkowanie, przywracając stan sprzed wymiany kostki brukowej – zaapelowała w nadesłanej wiadomości Czytelniczka.
Kolory nie wyznaczają miejsc parkingowych
Temat podejmowała pod koniec czerwca br. Wyborcza Olsztyn, omawiając, m.in. kwestię przyjętej kolorystyki. Jak tłumaczył wówczas rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) w Olsztynie Michał Koronowski, roboty zostały wykonane na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa, a celem miało być odtworzenie terenu miejskiego po przebudowie sieci gazowej.
Okazało się, że barwy zastosowane na chodniku nie wyznaczają miejsc do parkowania, a stanowią jedynie nawiązanie do kolorystyki przyjętej na obszarze przed laty.
Wspomnieć należy, iż kluczową rolę w sprawie odgrywa lokalizacja i szerokość chodnika.
Parkujące samochody ograniczają widoczność przy wejściu na pasy. Z kolei na odcinku przy schodach prowadzących do kamienic, szerokość przejścia oscyluje w granicach ok. 0,5 m.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, postój na chodniku wymaga zachowania odległości nie mniejszej niż 10 m przed przejściem, a po zaparkowaniu pojazdu piesi mają do dyspozycji minimum 1,5 m szerokości drogi.
„Oznakowanie stanowiło pozostałość po wcześniejszej organizacji ruchu”
Czy istnieje szansa na zmianę? Redakcja naszego portalu skontaktowała się z rzecznikiem ZDZiT. Michał Koronowski wskazał, iż korekta organizacji ruchu nastąpiła w rejonie placu Pułaskiego już kilka lat temu i zgodnie z przepisami, parkowanie w sąsiedztwie skrzyżowania i przejść dla pieszych jest zakazane.
- Każdy kierowca powinien wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania – a takim przykładem byłoby parkowanie przy nieruchomości pl. Pułaskiego 5 – obowiązuje zakaz parkowania. Kluczowe jest bowiem bezpieczeństwo, a dokładniej zapewnienie uczestnikom ruchu właściwego pola widzenia, tak by mogli odpowiednio wcześniej dostrzec zbliżający się pojazd, czy osobę wchodzącą na pasy. Pas postojowy wyznaczany jest oznakowaniem pionowym D-18 oraz uzupełniany oznakowaniem poziomym (linia P-18). Parkowanie w miejscu, gdzie występuje oznakowanie poziome bez oznakowania pionowego uznaje się za niezgodne z przepisami. W tym konkretnym przykładzie oznakowanie poziome stanowiło pozostałość po wcześniejszej organizacji ruchu. Korekta w tym rejonie została wprowadzona kilka lat temu, zgodnie z obowiązującymi przepisami – tłumaczy Koronowski.
Komentarze (30)
Dodaj swój komentarz