W sobotę (4 listopada) w Galerii Warmińskiej zaprezentowano olsztyńską odsłonę słynnej planszówki Monopoly. Grę zachwalają miejscy urzędnicy na czele z prezydentem, Piotrem Grzymowiczem. - Jestem przekonany, że gra zaciekawi, wciągnie do zabawy i pozwoli lepiej poznać nasze miasto – stwierdził włodarz Olsztyna.
Nie wszyscy są jednak zachwyceni wydaniem publicznych pieniędzy na planszówkę. Piotr Wasyluk z Dragonfly perspective zarzucił grze m.in. niewykorzystanie potencjału regionalnych twórców. Z kolei dla radnego, Mirosława Arczaka, olsztyńskie Monopoly jest „rozbudowaną ulotką reklamową” [„Makdonaldyzacja lokalnej promocji”. Kto faktycznie zyska na olsztyńskim Monopoly?].
Do grona osób, które nie wykazują entuzjazmu lokalnym Monopoly, dołączył dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariusz Sieniewicz. Szef MOK-u w swoim poście w mediach społecznościowych przekonuje, że gra „koduje negatywne skojarzenia” odnośnie kultury i nauki.
Wszystko przez znajdujące się na środku planszy karty. Jedna kazała Sieniewiczowi zapłacić za studia na UWM-ie, druga potrąciła środki za koncert MOK-u, a trzecia oddelegowała dyrektora do więzienia za przetrzymanie książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Z gry nauka dla dzieci, żeby w Olsztynie trzymać się z dala od spraw duszy i intelektu. Grożą bankructwem i paragrafem, pachną frajerstwem. Co innego kapitalizm i deweloperka - tam karty podsuwają profity, premie, bonusy, tam tkwi sedno życia – podsumował zasady rządzące rozgrywką Sieniewicz.
Czy Miejski Ośrodek Kultury miał wpływ na swoją rolę w olsztyńskim Monopoly? Jak przekazał nam dyrektor Sieniewicz, nie było żadnego kontaktu ze strony ratusza. - O grze dowiedzieliśmy się z mediów. Tym samym nic nie wiedzieliśmy o karcie z MOK i o jej treści. To się odbywało całkowicie poza nami. Obecność MOK w grze Monopoly trudno nazwać promocją. Koduje negatywne skojarzenia ("zapłać") w rozgrywce, której istotą jest pomnażanie majątku – tłumaczy.
Zdaniem Sieniewicza gra powinna promować naukę i sztukę. W alternatywnej wersji za kartę ze studiami na UWM-ie czy informującą o wypożyczeniu książki w bibliotece, powinna przysługiwać premia, a nie kara.
Poniżej w całości publikujemy post Mariusza Sieniewicza na temat olsztyńskiego Monopoly:
Zagrałem w olsztyńską wersję gry MONOPOLY, która właśnie miała premierę. To była krótka rozgrywka.
1. Najpierw podjąłem studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, za które karta kazała mi zapłacić.
2. Następnie udałem się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, gdzie również - wedle wskazania karty - musiałem wyłożyć gotówkę.
3. Na koniec, okazało się, że nie oddałem książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Zostałem aresztowany i trafiłem do więzienia.I gdy inni budowali z Arbetem domy na Zamku, kupowali jeziora, przenosząc je a choćby na Stare Miasto, gdy pomnażali deweloperskie fortuny, ja zza krat przeklinałem los, który skazał mnie za edukację, muzykę i literaturę. Taka więc z gry nauka dla dzieci, żeby w Olsztynie trzymać się z dala od spraw duszy i intelektu. Grożą bankructwem i paragrafem, pachną frajerstwem. Co innego kapitalizm i deweloperka - tam karty podsuwają profity, premie, bonusy, tam tkwi sedno życia.
Krzysztof Otoliński (Wydział Promocji Miasta) - o co tutaj chodzi, co tutaj się wydarzyło? Dlaczego kultura i studiowanie są tożsame z karą? To się koduje w młodych głowach. I jeszcze ten w cylindrze, który aż łapie się za głowę ze zgrozą-zdumieniem... Do dzisiaj pamiętam i wiem, że - wedle pierwowzoru Monopoly - Saloniki są żółte, biedne i tanie, a Wiedeń czarny, bogaty i drogi.Mam trzy analogiczne propozycje:
1. Rozpoczynasz edukację na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Twoje kwalifikacje zawodowe wzrastają. Kasa wypłaca ci 100.
2. Uczestniczysz w wydarzeniu w Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Zyskujesz dodatkowe kompetencje kulturowe i wyższą świadomość tożsamości miejskiej. Bank wypłaca ci 50.
3. Wypożyczyłeś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie tom wierszy Erwina Kruka - poety mazurskiego. I dodatkowo oddałeś książkę w terminie. Twoja znajomość poezji znajduje potwierdzenie w premii - 50.
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz