Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2010-09-16 16:10

WeronikaPieloch

Dziecko na zakupach

Prawie 3 mln polskich nastolatków regularnie dostaje kieszonkowe od swoich rodziców. Czy jednak mogą samodzielnie kupić każdy produkt w sklepie? Co jeśli zakupy dziecka nie spodobają się jego rodzicom? Na te pytania odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

reklama
Rodzice wypłacają kieszonkowe praktycznie każdemu nastolatkowi w Polsce. Z danych UOKiK wynika, że młodzież w wieku 15-18 lat, średnio otrzymuje co miesiąc 82zł. Młodsze nastolatki dostają ok. 43zł miesięcznie. Co więcej, badania pokazują, że drobne pieniądze od swoich rodziców otrzymują również dzieci w wieku przedszkolnym.

Większość tych kwot przeznaczana jest przez młodzież na słodycze, napoje, kosmetyki, czy chociażby gadżety takie jak zegarki lub telefony komórkowe. Jednak mimo powszechnego przyzwolenia, na zakupy nastolatków, UOKiK przypomina, że nie zawsze sprzedawca ma obowiązek zrealizować taką transakcję.

Jeśli nie wszystko, to w taki razie co może kupić dorastający nastolatek? W myśl przepisów prawa, dzieci poniżej 13 roku życia w ogóle nie powinny samodzielnie robić zakupów. Jednakże jeśli dziecko dokona zakupu towarów, które służą zaspokojeniu bieżących potrzeb życia codziennego, taka umowa zostaje uznana za ważną.

Wyjątkiem jest przypadek, gdy w rażący sposób zostały pokrzywdzone interesy dziecka (np. poprzez niewydanie reszty). Dlatego też, w sklepie, dzieci mogą zaopatrzyć się w gazety, żywność, napoje, artykuły papiernicze, czy kosmetyki.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku dziecka, które nie skończyło 13 lat i bez obecności rodzica chce kupić odtwarzacz mp3, rower lub telefon komórkowy, czyli przedmioty w dużej wartości, które nie są niezbędne w  życiu codziennym. W tej sytuacji sprzedawca powinien odmówić sprzedaży.

Jednak jak pokazuje doświadczenie w praktyce jest zupełnie inaczej. Dzieci samodzielnie dokonują zakupów, a sprzedawcy nie mają oporów przed sprzedażą drogich przedmiotów, jak chociażby konsole do gier czy aparaty.

Co zrobić jeśli transakcja z udziałem dziecka lub nastolatka dojdzie do skutku, a rodzic się na nią nie zgadza? Warto wiedzieć, że w takim przypadku rodzic ma prawo unieważnić dokonany zakup i żądać zwrotu pieniędzy. Głównym argumentem jest fakt, że zgodnie z prawem, taka umowa, zawarta przez dziecko lub nastolatka nie jest ważna.

Jeśli sprzedawca nie chce zwrócić pieniędzy, zawsze o pomoc można zwrócić się do miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Bezpłatne porady są również udzielane pod numerem infolinii 800 800 008 przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

Źródło: UOKiK/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl