Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym krytycznie odnosi się do części zapisów „Polskiego Ładu”. Pismo opublikowało Rządowe Centrum Legislacji, ale po pewnym czasie usunięto je ze strony.
Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne
- napisał abp Gądecki.
W dalszej części listu Episkopat zarzuca rządowi, że planuje likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, to w praktyce oznacza wzrost opodatkowania o 7,75 proc., dziś odlicza się prawie całą składkę.
Do listu załączono opinię prawną sporządzoną przez ks. dr. hab. Piotra Stanisza, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pisze on, że teraz duchowni płacą miesięcznie około 220 zł składki zdrowotnej, ale po wejściu przepisów „Polskiego Ładu”, będą musieli zapłacić w całości podatek ryczałtowy oraz składkę zdrowotną.
W odniesieniu do członków tej grupy nie przewiduje się żadnych rozwiązań szczególnych, które miałyby złagodzić skutki likwidacji odliczania składki zdrowotnej od płaconego podatku dochodowego
- wyjaśnił w opinii ks. dr. hab. Piotr Stanisz.
Ekspert Episkopatu proponuje również, aby składki zdrowotne księży co najmniej częściowo były finansowane z Funduszu Kościelnego. Inną opcją jest obniżenie stawek podatku zryczałtowanego od przychodów osób duchownych.
Do tej pory premier Mateusz Morawiecki nie odniósł się do listu Episkopatu.
Komentarze (17)
Dodaj swój komentarz