Trwa przebudowa stacji PKP w Ełku. Związane jest to z budową Rail Baltica, trasy mającej połączyć Warszawę ze stolicami krajów bałtyckich i Finlandii. Wykonawca budowy postanowił postawić na innowację - do budowy schodów wykorzystał technologię druku 3D.
Historia samego druku sięga lat 80. XX wieku, jednak to ostatnie dziesięciolecia przyniosły dynamiczny rozwój oraz komercjalizację technologii. Zaczęła być wykorzystywana także w medycynie czy przemyśle spożywczym - gdzie nadal jest w fazie prototypowej.
Inaczej sprawa ma się z drukiem konstrukcyjnym, do którego przymiarki trwały od lat 90. Największy rozwój technologii przypada na ostatnią dekadę, gdy na świecie zaczęło pojawiać się coraz więcej maszyn oraz samych "wydrukowanych" budynków.
Schody, jakie znajdziemy w Ełku, zaprojektowane i wydrukowane zostały w Holandii. Wydrukowano je ze specjalnej mieszanki betonowej, układanej warstwami. Są one droższe niż tradycyjna konstrukcja. Oszczędność znaleźć można jednak w czasie montażu. Konstrukcja zwykłych schodów zajęłaby 2 dni, a montaż wydruku - jedynie 3 godziny.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz