Aby zrozumieć, o co chodzi w tej sprawie, cofnijmy się do 2017 roku. Dotychczasowa ul. Dąbrowszczaków, decyzją wojewody Artura Chojeckiego, została przemianowana na ul. Erwina Kruka.
Zdaniem wojewody podjęta przez niego decyzja miała wykonać zalecenia IPN-u, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Z decyzją nie zgodzili się olsztyńscy radni. Sprawa trafiła do sądu, a ostatecznie do NSA (Dąbrowszczaków czy Erwina Kruka? Wojewoda złożył skargę kasacyjną).
Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie rozstrzygnął spór i cofnął zarządzenie wojewody. Dlatego też Dąbrowszczacy powrócili jako patroni ulicy (Dąbrowszczaków wraca na mapę miasta, ale i Erwin Kruk doczeka się swojej ulicy).
Piotr Grzymowicz zobowiązał się jednak do upamiętnienia imienia Erwina Kruka.
– Jak już wspomniałem w jednym z komentarzy, nie mam żadnych wątpliwości, że Pan Erwin Kruk, którego osobiście znałem i bardzo szanowałem, zasługuje na patronowanie ulicy. Sądzę, że jest to oczywiste dla każdego, kto czuje się olsztynianinem. Dlatego zapewniam, że Pan Erwin Kruk – Honorowy Obywatel Olsztyna, będzie miał w Olsztynie swoją, należną mu ulicę, a nadanie jej Jego imienia odbędzie się w sposób godny, z szacunkiem dla osoby i pamięci Pana Erwina Kruka. Dołożę wszelkich starań w tym względzie – poinformował Piotr Grzymowicz w 2018 roku.
Warto jednak wspomnieć, że rada miasta podejmuje decyzję o nadaniu ulicy nazwiskiem jakiegoś patrona minimum 5 lat od jego śmierci, więc termin ten w przypadku Erwina Kruka minął 4 maja 2022 roku.
Listy do władz Olsztyna w tej sprawie wysyłał Waldemar Mierzwa. Piotr Grzymowicz odpowiedział 25 kwietnia. Wymienił zasługi Erwina Kruka, który był pisarzem, poetą i dziennikarzem oraz senatorem I kadencji w latach 1989-1991. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku Erwin Kruk otrzymał odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
– Był wyróżniony tytułem honorowego obywatela Olsztyna oraz Olsztynka. Niewątpliwie jest to godny patron ulicy, placu lub innego obiektu przestrzeni miejskiej – przyznał prezydent Olsztyna.
Dodał, że zrobi wszystko, aby uczcić pamięć Mazura poprzez nadanie jego imieniem nazwy jednej z ulic w stolicy Warmii i Mazur.
– Dlatego też rozpocząłem działania mające na celu podjęcie uchwały rady miasta w tej sprawie – wyjaśnił prezydent Piotr Grzymowicz.
– Dziękuję Panie Prezydencie. Pozostaję w nadziei, że doprowadzi Pan tę sprawę do końca. Erwin Kruk, Honorowy Obywatel Olsztyna, zasłużył sobie, by mieć w swoim mieście ulicę – stwierdził Waldemar Mierzwa w mediach społecznościowych.
Miasto planuje złożyć wniosek o nadanie nazwy Erwina Kruka na majowej lub czerwcowej sesji. Chodzi o fragment ul. Szymborskiej od granicy miasta (w pobliżu węzła Olsztyn-Pieczewo) do drugiego ronda. Dlaczego tam? Urzędnicy przekonują, że nadając nowe nazwy ulicom władze miasta starają się zachować ład przestrzenny, aby na danym obszarze nazwy były spójne ze sobą.
– I dlatego też na majowej lub czerwcowej sesji Rady Miasta, jak tylko uzyskamy opinię od Rady Osiedla w tej sprawie, złożymy wniosek o nadanie nazwy Erwina Kruka ulicy wylotowej z Olsztyna, będącej kontynuacją ulicy Szymborskiej. Będzie to kontynuacja upamiętniania poetów w tym rejonie – zaznaczyła w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa ratusza.
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz