Regulacja prawna ewidencji czasu pracy kierowcy
Ewidencja czasu pracy kierowcy regulowana jest poprzez Dyrektywę 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego. W szczególności podkreśla to artykuł nr 9, który podkreśla ważność rejestrowania osób wykonujących działalność transportową. Natomiast w prawie krajowym obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy zawarty jest w Ustawie o czasie pracy kierowców w art. 25 ust. 1. Co więcej, czas pracy pracowników reguluje również Kodeks Pracy, a dokładniej art. 149 § 1. Na jego podstawie pracodawca może prawidłowo ustalić wynagrodzenie każdej zatrudnionej osoby.
Jak pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy kierowcy?
Pracodawca firmy logistyczno-transportowej powinien prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy na podstawie m.in.: zapisów z wykresówek, wydruków danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego lub innych dokumentów potwierdzających czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności.
Co zawiera karta ewidencji czasu pracy kierowcy?
Czas pracy kierowcy zapisywany jest w specjalnej karcie dedykowanej do poszczególnego pracownika. Dokument ten opracowany jest najczęściej na podstawie:
- danych z karty kierowcy,
- danych z tachografu cyfrowego,
- w przypadku tachografu analogowego zapisów na wykresówkach,
- informacji o urlopie czy zwolnieniu lekarskim.
Natomiast zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej (§ 6 pkt. 1) karta ewidencji czasu pracy kierowcy zawiera dokładne informacje na temat:
- liczby łącznie przepracowanych godzin w miesiącu,
- godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- liczby nadgodzin oraz godzin przepracowanych w nocy,
- dni wolnych od pracy,
- rodzaju i wymiarze usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.
Ewidencja czasu pracy kierowcy - podsumowanie
Czas pracy kierowców jest bardzo ważny. Mają oni odpowiedzialne zadanie. Muszą przetransportować towary lub osoby z punktu A do punktu B. Muszą być zatem wypoczęci i pełni sił, by skupić się na drodze. Ewidencja czasu pracy kierowców pozwala zatem na przestrzeganie bezpieczeństwa samego pracownika, jak i przepisów prawa krajowego oraz unijnego. Jeśli wszystko jest odpowiednio udokumentowane, bez przeszkód można prowadzić działalność logistyczno-transportową. Co więcej, pomoc w rozliczaniu czasu pracy kierowców można uzyskać od biura rachunkowego, które w profesjonalny sposób zajmie się całą dokumentacją.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz