Według danych opublikowanych przez Fakt, pochodzący do egzaminu zdecydowanie lepiej radzą sobie z jego częścią teoretyczną, niż z praktyką. Okazało się, że mniejsze ośrodki mogą pochwalić się lepszymi wynikami, co do zdawalności i wypadają korzystniej na tle miast wojewódzkich.
Biorąc pod uwagę ostatnie z wymienionych, okazało się, że najlepiej z częścią teoretyczną radzą sobie ci, którzy przystępują do egzaminu w Gdańsku. Pozytywny wynik osiąga tam aż 65 procent kursantów. Olsztyn nie wypadł w tym zestawieniu najlepiej. Stolica Warmii i Mazur uplasowała się bowiem w tabeli na drugim miejscu od końca z wynikiem 55 procent. Niżej znalazły się ez aequo Szczecin i Opole (53 procent).
W przypadku mniejszych ośrodków najwyższy wynik przypadł Suwałkom, Bielsko-Białej oraz Krośnie. Było to 58 procent.
Przyglądając się części praktycznej można wysnuć wniosek, iż wypada gorzej zarówno w małych, jak i dużych miastach. Najlepszy wynik, czyli 39 procent odnotowano w Rzeszowie, z kolei najgorszy – 25 procent – przypadł Łodzi. Olsztyn uplasował się natomiast na szóstej pozycji, osiągając 35 procent. Dla porównania, w przypadku mniejszych ośrodków najlepiej z częścią praktyczną kursanci radzą sobie w Jeleniej Górze (53 procent) czy Ostrołęce.
Przyszli kierowcy powinni mieć na uwadze, że przystępując do egzaminu, nie muszą robić tego w WORD-zie, położonym najbliżej miejsca zamieszkania. Prawo jazdy można bowiem uzyskać w dowolnym ośrodku ruchu drogowego.
Co ciekawe, egzamin teoretyczny i praktyczny można zdawać w dwóch różnych punktach. Ci, którzy decydują się na tego typu rozwiązanie, powinni wypełnić stosowny wniosek. Wzór znaleźć można, m.in. na stronie internetowej szkół nauki jazdy. Akceptowane są także pisma stworzone odręcznie. Należy w nich zawrzeć takie dane jak: nazwa adres i dane kontaktowe ośrodka, do którego jest się przypisanym (w nim składa się dokument), numer PKK (profilu kandydata na kierowcę), numer PESEL, imię i nazwisko, miejscowość, w której znajduje się docelowy WORD. Konieczny jest też własnoręczny podpis.
Czytaj również:
Olsztyn na szarym końcu. Warmińsko-mazurskie WORD-y z jednymi z najniższych zdawalności w Polsce
Komentarze (7)
Dodaj swój komentarz