Oferta dla wszystkich? Nie ma takiej możliwości
Każdy z nas ma inną sytuację życiową: dochody, ilość osób w rodzinie na utrzymaniu, perspektywy - to wszystko ma przełożenie na kredyt hipoteczny. Dlatego tak ciężko znaleźć ofertę, która odpowiadałaby wszystkim. Banki dostosowują więc warunki do możliwości konkretnego kredytobiorcy, co przekłada się na to, ile wyniesie koszt kredytu. Jeśli chcemy, aby był on możliwie najkorzystniejszy, powinniśmy postarać się o poprawienie własnej zdolności kredytowej, dzięki czemu kredyt będzie kosztował mniej.
Szukamy najlepszej oferty - internet służy pomocą
Nie ulega wątpliwości, że kupno mieszkania za sprawą kredytu hipotecznego wiąże się z bardzo dużym obciążeniem dla budżetu danej rodziny. Musimy więc dokładnie to przemyśleć, biorąc pod uwagę wiele kwestii. Na szczęście z pomocą przychodzi internet, a zwłaszcza ranking kredytów hipotecznych, gdzie podane są wszystkie najważniejsze informacje, tworzone porównania, dzięki czemu wiemy, z jakimi propozycjami mamy do czynienia.
Co więcej, z poziomu takiego zestawienia łatwo można przejść na strony konkretnych banków, by zapoznać się z dokładną ofertą. Zauważmy, jak jest to ogromne ułatwienie, gdyż w przeszłości sprawdzenie tego, co mają do zaproponowania różne banki, zajmowało wiele czasu. Musieliśmy osobiście udać się do placówki i porozmawiać z przedstawicielem danej firmy.
Kredyt hipoteczny - ile to kosztuje?
Najważniejsze to dowiedzieć się o sumę wszystkich kosztów kredytu - wszystkich, czyli razem z odsetkami płaconymi przy każdej racie i innymi opłatami, na przykład za rozpatrzenie wniosku czy prowizję towarzyszącą udzieleniu kredytu. Zapytajmy, czy bank wymaga dodatkowych zabezpieczeń, oczywiście poza tym, co obowiązkowe, jak hipoteka oraz polisa ubezpieczeniowa od zdarzeń losowych. Bardzo ważne pod tym kątem jest to, by dowiedzieć się, jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), co oznacza faktyczny koszt kredytu w ujęciu rocznym. Uwzględnia ona wszystkie koszty, które zostaną poniesione przez kredytobiorcę. RRSO to bardzo pomocny wskaźnik, gdyż pozwala na szybkie porównanie wielu ofert.
Co decyduje o oprocentowaniu?
Na oprocentowanie, od którego w ogromnej mierze zależy koszt kredytu, wpływa przede wszystkim marża banku, której wysokość jest stała w okresie kredytowania i określona w umowie. To ile wyniesie, zależy od banku, choć najczęściej decyduje o tym kwota kredytu i LTV (Loan To Value - stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia). Bardzo duże znaczenie ma także wskaźnik WIBOR, gdyż jego zmiana wpływa na wysokość oprocentowania i wysokość miesięcznej raty. Zmniejszyć koszty możemy także za sprawą analizy OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Sprawdźmy, czy wszystkie ubezpieczenia są nam rzeczywiście potrzebne.
Znalezienie najlepszego kredytu hipotecznego na pewno nie jest łatwe, ale jak chcemy trafić na korzystne warunki, musimy się zmobilizować, bo przecież od wybrania konkretnej oferty zależy nasza wieloletnia spłata. Czy będzie w miarę do przyjęcia i sobie z nią poradzimy, czy wręcz przeciwnie - stanie się dla nas prawdziwą udręką? Postarajmy się mocno, aby zwyciężył ten pierwszy scenariusz.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz