Nawiązując do bogatej tradycji plenerów malarskich organizowanych przez lata na Warmii i Mazurach, samorząd województwa od 2009 zaprasza artystów z Polski, Litwy, Rosji i Niemiec do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami Bitwy pod Grunwaldem i twórczego ich wykorzystania. Dobór krajów, z których pochodzą artyści oczywiście nie jest przypadkowy, to swego rodzaju spadkobiercy wydarzeń grunwaldzkich sprzed ponad sześciu wieków. Poza tymi inspiracjami artyści mają pełną swobodę twórczą.
- Plener stał się doskonałą okazją do nowego, artystycznego spojrzenia na historię regionu, stworzył możliwość dialogu ponad granicami kulturowymi i społecznymi, wpisując się w ideę porozumienia między narodami - mówi marszałek Jacek Protas. – Jako mieszkańcy tych historycznych ziem jesteśmy ciekawi, jak artyści patrzą dziś na Grunwald.
Temat Grunwaldu w malarstwie istnieje i nie ogranicza się do słynnego dzieła Jana Matejki. W 2010 Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zorganizowało wystawę „Grunwald w sztuce - co po Matejce“, na której można było obejrzeć współczesne interpretacje Wiktorii Grunwaldzkiej. Część zbiorów pochodziła z olsztyńskiego muzeum, a część została wtedy wypożyczona. Samorząd województwa chce kontynuować tę tradycję w taki sposób, że tworzy kolekcję dzieł poplenerowych. Liczy ona w tej chwili ok. 60 prac, które docelowo znajdą się w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Te prace pokazujemy w Europie, wystawę można już było obejrzeć w Brukseli, Berlinie, Kaliningradzie czy Kownie - dodaje marszałek Jacek Protas. - Niezwykłe emocje wystawa wzbudziła w Niemczech, podobnie zresztą jak obecność niemieckich artystów na naszym plenerze czy rycerstwa niemieckiego w trakcie rekonstrukcji bitwy, ale dzięki temu pamięć o wydarzeniach historycznych jest ciągle żywa i inspiruje kolejne pokolenia. Jesteśmy również ciekawi, jak na tę kolekcję reaguje publiczność i jakie są komentarze krytyków sztuki.
Artyści, którzy na zaproszenie marszałka województwa biorą udział w tych plenerach podkreślają, że oprócz inspiracji, wspaniałych plenerów, międzynarodowego towarzystwa, wielką wartością grunwaldzkich spotkań jest znakomite przygotowanie ze strony organizacyjnej.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz