''Cukierki, albo psikus'' - słyszymy od dzieci, które pukają do drzwi naszych mieszkań. To zabawa, która wraz z Halloween przyszła do nas z Zachodu.
Jedni uważają, że Halloween to bezmyślny zwyczaj, którego pojawienie się w Polsce spowodowało wypaczanie naszych tradycji i kultury.
Inni, którzy chętnie tego dnia przebierają się za wiedźmy, duchy, czy potwory i wybierają się na halloweenowe imprezy - uważają, że to dzień zabawy, pozwalającej się nieco odciąć od smutku, jaki niesie ze sobą Wszystkich Świętych. Ich zdaniem Halloween pozwala nieco inaczej, na wesoło, spojrzeć na to, co nieuniknione, czyli na śmierć.
Halloween na dobre zagościło już w polskich szkołach i przedszkolach, gdzie urządzane są bale przebierańców, czy warsztaty wspólnego rzeźbienia w dyni.
Z Halloween cieszą się również ci, którzy mogą na tym zarobić, a więc właściciele sklepów z kostiumami karnawałowymi, czy lokalni gospodarze sprzedający dynie. Cieszą się również właściciel klubów i pubów, którzy od lat doskonale zarabiają w okresie Wszystkich Świętych urządzając imprezy jak na Zachodzie.
Tych, którzy wciąż nie mogą przełknąć tego zapożyczonego z zachodu zwyczaju - przeraża fakt, że coraz więcej młodych ludzi wychowuje się w przeświadczeniu, że okres Wszystkich Świętych nie jest czasem zadumy, spotkań rodzinnych na grobach bliskich, a raczej doskonałą okazją do beztroskiej imprezy.
A jakie jest Wasze zdanie na temat Halloween?
Komentarze (11)
Dodaj swój komentarz