Przedstawiciele HFPC decyzję o interwencjach wobec szpitali tłumaczą, że przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje i nie ma podstaw, aby placówki odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok TK nie został opublikowany.
W pismach przekazanych szpitalom Fundacja Helsińska podkreśliła, że wobec braku publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, to zakwestionowany przez Trybunał przepis ustawy o planowaniu rodziny o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zachował swoją moc i może, a nawet powinien, być dalej stosowany, gdyż nadal jest częścią obowiązującego w Polsce porządku prawnego. Zgodnie z Konstytucją wejście w życie orzeczenia TK i utrata mocy obowiązującej przepisu następuje z chwilą oficjalnego opublikowania orzeczenia, a nie jego ogłoszenia na sali rozpraw
- czytamy w komunikacje fundacji.
W dalszej części wskazano, że obawa przed potencjalną odpowiedzialnością lekarza za przerwanie ciąży nie powinna stanowić uzasadnienia dla powstrzymywania się od przeprowadzenia aborcji, bo wszystkie zabiegi wykonane przed opublikowaniem w Dzienniku Ustaw wyroku TK są legalne.
Fundacja wskazała również na wadliwości, którymi obciążony jest wyrok TK. Przykładowo w składzie orzeczniczym uczestniczyły osoby nieuprawnione do zasiadania w Trybunale, ponieważ zostały wybrane na miejsca sędziowskie już zajęte. Nieprawidłowościami jest obciążony wybór prezesa TK i można wątpić, czy obecny TK spełnia standardy niezależności i niezawisłości
- dodają przedstawiciele HFPC.
Do fundacji cały czas spływają odpowiedzi placówek medycznych na pytania o zakres udzielanych świadczeń, dlatego lista tych szpitali może się zmienić.
Pełną treść pisma skierowanego do olsztyńskiego szpitala można przeczytać TUTAJ.
22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z Konstytucją RP. Orzeczenie to nie zostało jeszcze opublikowane. Decyzja ta wywołała ogólnopolskie strajki, organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz osoby prywatne.
Komentarze (12)
Dodaj swój komentarz