Dziś jest: 25.11.2024
Imieniny: Erazma, Katarzyny
Data dodania: 2010-11-04 15:22

WeronikaPieloch

Historycy o prasie podziemnej

W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM trwa kolejny dzień Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prasa podziemna w PRL. Historycy zgodnie twierdzą, że podziemny ruch wydawniczy w Polsce to fenomen na skalę światową, któremu warto się przyjrzeć.

reklama
Tematyka konferencji, która rozpoczęła się 3 listopada br. spotkała się z dużym zainteresowaniem. Eksperci skupiają się na tytułach prasowych ukazujących się poza cenzurą w latach 1972-1990. Prelegenci przedstawią wyniki badań dotyczące analizy m.in niezależnej prasy chłopskiej, prasy zakładowej lat 80. oraz prasy osób internowanych.

Oprócz tego, uczestnicy konferencji wysłuchają wykładów ukazujących fenomen radia „Solidarność”. Historycy przedstawią też organizację druku i kolportażu wydawnictw bezdebitowych w tamtym okresie.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Prasa i wydawnictwa niezależne na Warmii i Mazurach 1980 -1989”. Podczas pierwszego dnia ogólnopolskich spotkań Przemysław Miśkiewicz zaprezentował pierwszy tom "Encyklopedii Solidarności", poświęcony opozycji w PRL, w latach 1976-1989.

Ostatni dzień konferencji poświęcony będzie problematyce prasy podziemnej w PRL w ówczesnym województwie olsztyńskim.

Wykłady skupiające się na tej tematyce wygłoszą m.in. dr Witold Gieszczyński „Strajk w Olsztyńskich Zakładach Graficznych w 1981 roku na łamach Gazety Olsztyńskiej” oraz Dominik Krysiak (IPN Olsztyn) „Obraz polskiej rzeczywistości lat 80. XX wieku na łamach olsztyńskiego pisma Rezonans”.

Konferencja zorganizowana przez olsztyńską delegaturę Oddziału IPN w Białymstoku oraz Bibliotekę Uniwersytecką UWM potrwa jeszcze do 5 listopada 2010 roku.

Poniżej do pobrania szczegółowy program spotkań.

Źródło: ipn.gov.pl/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl