Dziś jest: 23.11.2024
Imieniny: Adelii, Felicyty
Data dodania: 2023-11-24 11:46

Redakcja

Import samochodu z USA do Polski: Co warto sprawdzić przed zakupem?

Import samochodu z USA do Polski: Co warto sprawdzić przed zakupem?
Import samochodu z USA do Polski. Co warto sprawdzić przed zakupem?
Fot. Materiał Partnera

Stany Zjednoczone są dość popularnym kierunkiem, z którego sprowadzane są samochody do Polski. Co roku znajdują one kilkadziesiąt tysięcy nabywców, których nie odstraszają skomplikowane procedury, konieczność zapłacenia cła i innych podatków oraz długie oczekiwanie na samochód z importu.

reklama

Proces importu samochodu z USA jest złożony i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz załatwienia wielu formalności. W jaki sposób wstępnie zweryfikować samochód, który chcemy sprowadzić ze Stanów?

Co to jest VIN i dlaczego warto go sprawdzić przed importem pojazdu z USA?

Zanim omówimy proces importu samochodu z USA do Polski, warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje znajomość numeru identyfikacyjnego danego pojazdu, znanego jako VIN (skrót od ang. Vehicle Identification Number). 

Numer ten jest unikalny dla każdego samochodu i umożliwia odkrycie kluczowych informacji na temat konkretnego pojazdu. Dotyczy to zarówno danych fabrycznych (rok produkcji, kolor nadwozia, silnik etc.), jak i zdarzeń, które mają miejsce później, już w trakcie eksploatacji. Za numerem VIN kryją się istotne informacje z historii pojazdu. To bardzo istotne z punktu widzenia osoby importujące auto z odległego kraju, gdzie osobista inspekcja używanego auta ze względu na koszty i czas, w zasadzie nie wchodzi w grę.

Raporty historii pojazdu zawierają następujące informacje:

  • Czy pojazd był kradziony.
  • Ewentualną historię uszkodzeń i wypadków.
  • Wcześniejsze odczyty przebiegu i ostatni odnotowany przebieg.
  • Przeznaczenie pojazdu, czy był używany jako taxi, pojazd dealerski, pojazd z leasingu, itp.
  • Daty rejestracji pojazdu.
  • Informacje o ewentualnym złomowaniu pojazdu.
  • Termin ważności badania technicznego i ubezpieczenia.
  • Ewentualne usterki fabryczne.
  • Zdjęcia z eksploatacji pojazdu.

Raport powinien być istotną wskazówką co do ostatecznego zawężenia poszukiwań i wyboru konkretnego pojazdu, który będziemy importować. 

Procedura importu samochodu z USA do Polski

Proces importu samochodu z USA jest dość skomplikowany. Od strony formalnej wymaga wielu czynności, jak również jest czasochłonny. Nic więc dziwnego, że praktycznie każdy decyduje się na zlecenie sprowadzenia auta wyspecjalizowanej firmie. Cały proces importu auta z USA w konkretnych krokach wygląda następująco:

  1. Wybór pojazdu: na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki samochód chcemy sprowadzić i jaki mamy budżet? Czy zależy nam na konkretnym modelu oraz marce? Warto na tym etapie możliwie dokładnie określić nasze potrzeby i preferencje. 
  2. Wyszukiwanie pojazdu: Poszukiwania samochodu w USA można rozpocząć od serwisów aukcyjnych, np. Copart — gdzie bez konieczności rejestracji można przeszukiwać bazę aktualnie wystawionych na sprzedaż w USA pojazdów. Oprócz tego istnieje wiele firm w Polsce, które mają w ofercie auta ze Stanów Zjednoczonych — czy to na zamówienie, czy też już sprowadzone i zarejestrowane w Polsce. 
  3. Sprawdzanie historii pojazdu: Przed zakupem warto zweryfikować historię pojazdu po numerze VIN przy pomocy serwisów oferujących taką usługę, np. autoDNA. Raport historii pojazdu pozwala sprawdzić, czy auto posiada ukryte wady, w tym naprawiane wcześniej uszkodzenia.
  4. Koszty importu: Import samochodu z USA wiąże się ze sporymi kosztami. Obejmują one cło (10%), akcyzę, która zazwyczaj wynosi 18,6% dla aut z silnikami powyżej 2 litrów oraz VAT (23%, jeśli korzystamy z importu przez polski port lub 19%, jeśli skorzystamy z portu w Niemczech). Do tego należy doliczyć stałe opłaty — koszt transportu drogą morską, prowizję pośrednika oraz dostosowanie oświetlenia do norm europejskich i krajowe koszty rejestracji. Łącznie stałe koszty to zwykle ok. 6-10 tys. zł. Podatki — cło, VAT i akcyza, to kolejne co najmniej kilkanaście tysięcy złotych.
  5. Wybór pośrednika — firmy transportowej: Po zakupie samochodu konieczne jest jego dostarczenie do Polski. Warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, aby samochód dotarł do nas bez przeszkód.
  6. Przygotowanie dokumentów: Proces importu wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów, w tym faktury zakupu, czy też dokumentów celnych. Tutaj znów lepiej oddać sprawę w ręce fachowców znających procedury. Podstawą do działania w naszym imieniu powinna być rzetelna umowa sporządzona pomiędzy kupującym pojazd a firmą pośredniczącą w zakupie pojazdu z USA.

Podsumowanie

Import samochodu z USA do Polski mimo wysokiego kursu dolara jest wciąż popularny. Powodem jest m.in. masowe sprowadzanie uszkodzonych, relatywnie tanich aut, które następnie są naprawiane i sprzedawane — dzięki niższym kosztom — z zyskiem w naszym kraju. To sprawia, że należy być czujnym przy zakupie samochodu ze Stanów Zjednoczonych, gdyż niejednokrotnie mają one za sobą powypadkową przeszłość lub posiadają inne wady.

Dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty i skorzystać z raportów historii pojazdu autoDNA, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Szeroki wybór pojazdów z USA daje możliwość znalezienie ciekawego auta, ale pod warunkiem, że dokładnie sprawdzimy tego typu oferty. Raport pozwala zweryfikować auto przed podjęciem decyzji co do sprowadzenia do Polski, co niesie ze sobą znaczne koszty. Warto zatem zawczasu sprawdzić za pomocą raportu, czy faktycznie warto je ponieść.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl