Jest on spotkaniem artystów różnych kultur, wyznań i narodowości, oraz fantastycznej publiczności otwartej na sztukę nieoczywistą, ciekawe stylizacje, wręcz teatralno-muzyczne wycieczki.
25 sierpnia, w piątek, od godziny 17 zapraszamy do Skarbca Kultury Europejskiej na filmy, które w swojej fabule przekazują wiedzę o skrajnych kulturach, miejscach, językach i... przede wszystkim ludziach, ich często zagmatwanej, wzruszającej historii, nie stroniącej od skomplikowanych relacji. Obejrzycie historię córki utytułowanego wojownika, która decyduje się w tajemnicy wyruszyć na wojnę zamiast niedomagającego już ojca – to film familijny. Kolejna historia to historia pięcioletniego chłopca, który gubi się na ulicach Kalkuty. 25 lat później wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny. Ostatni film opowiada o drobnym cwaniaczku z Bronksu, który zostaje szoferem ekstrawaganckiego muzyka z wyższych sfer i wraz z nim wyrusza na wielotygodniowe tournée. Czy już wiecie jakie to filmy?
Główną częścią festiwalu jest koncertowa sobota, 26 sierpnia.
W tym roku, od godz. 15, na scenie będziemy gościć cztery zespoły. Każdy pokazuje inny kierunek muzyczny, prezentuje inny kraniec kultury, co tworzy ten festiwal tak niezwykłym. A czego możemy się spodziewać? Nie będzie delikatnego wprowadzenia i supportu, każda grupa artystów to odrębna, silna i ciekawa artystycznie propozycja. Dlatego warto być na festiwalu już od pierwszych jego dźwięków.
Tego dnia usłyszymy zespół Krambabula. Poznańska grupa włącza do swojego repertuaru melodie pochodzące z różnych stron słowiańskiej kultury, okraszając je mocną, rockową nutą.
Hitano to grupa, która gra muzykę folkową z różnych stron świata. Każdy, kto był na ich koncercie z uśmiechem wspomina pełne energii rytmy rodem z Bałkanów, refleksyjne romskie pieśni, wesołe piosenki biesiadne, które zna prawie każdy, ale także standardy jazzowe.
Projekt Navarrete Sefardi to podróż po muzyce żydowskiej w wykonaniu wybitnych lokalnych muzyków polskiej i hiszpańskiej sceny muzycznej. Pomiędzy pieśniami w języku hebrajskim czy arabskim wyróżnia się także ladino - stary dialekt żydowski, używany dawno temu w Hiszpanii przez Żydów sefardyjskich.
Navarrete Sefardi
Koncert zespołu SHANNON zamknie koncertową sobotę. Od 1994 roku jest jednym z najbardziej znanych polskich zespół grających muzykę irlandzką w Europie. Częste łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) i World, z Rockiem, Jazzem, czy Popem od lat stanowi charakterystyczną cechą stylu SHANNON.
SHANNON
Natomiast w niedzielę, 27 sierpnia, zapraszamy do Centrum Wielu Kultur mieszczącego się w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. Od godziny 12.00 odbywać się tam będą warsztaty artystyczne „Baby pruskie moimi oczami”. Poprowadzi je Katarzyna Oleszczuk (Sowa). O godzinie 16.00 zapraszamy na wernisaż tej samej artystki. Wystawa prac „Śladami bab pruskich” Katarzyny Oleszczuk (Sowa) jest barwna, inspirująca i niejednego odbiorcę wprowadzi w czysto magiczny świat. Jak sama mówi „Od urodzenia mieszkam na Warmii i Mazurach. To moje miejsce na Ziemi i źródło wszelkich mocy – zarówno tych artystycznych jak i prywatnych.
Jest zatem wiele powodów, by odwiedzić Barczewo w tym czasie.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz