Warto jednak zwrócić przy tym uwagę na kilka zasad bezpieczeństwa w sieci, żeby chwila nieuwagi nie zakończyła się nieszczęściem - podkreśla w wywiadzie z nami Michał Pakuła, ekspert d/s bezpieczeństwa internetowego portalu Banki24. Te porady pomogą nam ustrzec się przed wieloma potencjalnym problemami.
Ściągaj bankową aplikację na smartfon tylko ze strony swojego banku
Specjaliści od projektowania aplikacji bankowych na telefony poświęcają mnóstwo czasu i pieniędzy na to, żeby stworzyć w pełni bezpieczne programy, które okażą się odporne na wysiłki przestępców czyhających na cudze pieniądze. Aplikacje na smartfony podlegają wielu testom, mającym na celu zabezpieczenie ich przed zakusami oszustów oraz błędami użytkowników.
Cały ten wysiłek pójdzie jednak na marne, jeśli nieuważny klient skorzysta z innego programu, niezweryfikowanego przez bank. Trzeba więc koniecznie pamiętać, aby aplikacje na smartfony, służące do zarządzania własnym kontem, ściągać wyłącznie z oficjalnej strony swojego banku. Tylko wtedy uzyska się pewność, że dany program jest w pełni bezpieczny.
Uważaj na programy phishingowe podszywające się pod oryginalną aplikację bankową
Na stronach z zasobami aplikacji na Androida i iPhone można znaleźć mnóstwo ciekawych i pożytecznych programów. Niestety, mimo starań właścicieli portali, część z nich zawiera złośliwe oprogramowanie lub odnośniki do stron phishingowych. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na programy, które wymagają od użytkowników wprowadzania haseł do kluczowych dla nich stron - zwłaszcza tych związanych z zarządzaniem pieniędzmi lub głównym kontem e-mail.
Phishingowe aplikacje działają identycznie, jak ich odpowiedniki operujące na komputerach stacjonarnych. Fałszywe programy wyglądają tak samo, jak autentyczne portale danego banku i posługują się oficjalnym logo usługodawcy. Niestety, wprowadzone do nich hasła nigdy nie trafiają do systemu bankowego, lecz w ręce oszustów.
Uważaj na instalację zawirusowanych aplikacji z internetu
Wprawdzie większość trojanów i wirusów stworzono z myślą o stacjonarnych komputerach, ale istnieją również ich odmiany przeznaczone dla smartfonów. Po zainstalowaniu takiej trefnej aplikacji, złośliwe oprogramowanie przechwytuje dane wprowadzane przez nieświadomych użytkowników i przesyła je do oszustów. Większość tak pozyskanych informacji okaże się dla nich bezwartościowa, ale czasami przestępcom trafią się perełki - dane do logowania, lub informacje umożliwiające próby szantażu. W takiej sytuacji ofierze nie pomoże nawet korzystanie wyłącznie ze zweryfikowanych, bezpiecznych aplikacji i witryn.
Skorzystaj z metody podwójnej weryfikacji klienta przy przelewach
Aby obronić się przed próbami wyłudzenia pieniędzy, warto korzystać z tak zwanej podwójnej weryfikacji. Jeśli wykonywany przelew trzeba będzie potwierdzić kodem SMS (dla pełnego bezpieczeństwa przesyłanym na inny numer telefonu) lub z tokenu, oszust nie zrealizuje przelewu, a ofiara zostanie ostrzeżona. W przypadku zauważenia jakiejkolwiek, podejrzanej aktywności na koncie, trzeba jak najszybciej powiadomić bank. Dzięki sprawnej reakcji uda się zapobiec kradzieży, a być może nawet pomóc w namierzeniu wyłudzaczy.
Zabezpiecz swój smartfon hasłem aktywowanym podczas bezczynności urządzenia
Warto również zabezpieczyć dostęp do swojego smartfona hasłem. Wtedy w sytuacji, gdy ktoś ukradnie właścicielowi telefon, nie dojdzie do wykorzystania go do przestępstwa lub kradzieży poufnych danych. Zdarza się także, że przestępca szybko wykona przekręt lub zainstaluje szkodliwą aplikację na odblokowanym smartfonie, pozostawionym bez opieki na kilka minut, np. w biurze lub podczas imprezy.
Oszuści stosują wiele metod na kradzież danych, włamanie na konto i wyłudzenie pieniędzy od użytkowników mobilnych aplikacji. Niemniej jednak, łatwo się przed nimi ustrzec, przestrzegając kilku prostych zasad bezpieczeństwa. Wystarczy instalować tylko zaufane aplikacje na smartfonie, posługiwać się metodą podwójnej weryfikacji podczas wykonywania przelewów bankowych, oraz zabezpieczać telefon hasłem dostępu.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz