Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2022-05-01 13:31

Cezary Kapłon

Jak majówka, to na Warmii i Mazurach. Przedstawiamy 10 nieoczywistych atrakcji regionu [ZDJĘCIA]

Jak majówka, to na Warmii i Mazurach. Przedstawiamy 10 nieoczywistych atrakcji regionu [ZDJĘCIA]
Ełcka Kolej Wąskotorowa (wcześniej Ełcka Kolej Dojazdowa) – jest jedną z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski, funkcjonującą do dziś
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Tegoroczna majówka zapowiada się na ciepłą i słoneczną. Jeżeli będzie tak w rzeczywistości (nie zapominajmy, że pogoda nieraz potrafiła spłatać figla), to warto wyrwać się z domu w podróż – dłuższą bądź krótszą. W tym celu opisaliśmy kilka nieoczywistych atrakcji naszego regionu, o których nie każdy wie.

reklama

Mazury to piękna i rozległa kraina pełna jezior i lasów, urokliwych miejscowości i miast, z których największy jest Ełk – stolica regionu.

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Skoro zamierzamy pojechać tak daleko od Olsztyna, warto wybrać się na przejażdżkę Ełcką Koleją Wąskotorową.

30-kilometrowa trasa wiedzie z Ełku do Sypitek i z powrotem do Ełku przez malownicze tereny między jeziorami Selment Wielki i Regielskie. Skład jest ciągnięty przez lokomotywę spalinową Lyd1 lub zabytkowy parowóz Px48-1752. Niektóre z wagonów są odkryte.

Ełcka Kolej Wąskotorowa była budowana w latach 1912-18, a od 2014 roku znajduje się w strukturach Muzeum Historycznego, które także polecamy zwiedzić.

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wieża ciśnień w Gołdapi

Na północ od Ełku, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim, znajduje się Gołdap, nazywany miastem uzdrowiskowym z uwagi na specyficzny mikroklimat.

Charakterystycznym punktem Gołdapi jest zabytkowa wieża ciśnień z 1905 roku. Obiekt przestał spełniać swoją funkcję w 1986 roku, gdyż na skutek pęknięcia zbiornika, został wyłączony z eksploatacji. Wyremontowano go w latach 2008-2009. Zbudowano, w harmonii z architekturą budynku, m.in. dwa tarasy widokowe. Po otwarciu prywatny właściciel udostępnił wieżę jako punkt widokowy, gdyż jest jednym z najwyższych budowli w mieście (wysokość całkowita to 46,5 m).

Na niższym piętrze znajduje się kawiarnia.

Stańczyki – mosty i wieża widokowa

Kierując się z Gołdapi na wschód – DW651, za miejscowością Linowo dotrzemy do skrzyżowania z drogą gminną. Skręcając tam trafimy do Stańczyków. Ta niewielka wieś leży w niezwykle malowniczej, poprzecinanej pagórkami okolicy. Tam znajdują się dwa słynne wiadukty, nad rzeką Błędzianką. Takich budowli jest kilka w okolicy, jednak te w Stańczykach są najwyższe (36,5 m).

Tędy przebiegała nieczynna już linia kolejowa Gołdap-Żytkiejmy. Mosty zostały uruchomione w latach 1917-18, a następnie torowisko rozebrali żołnierze Armii Czerwonej w 1945 roku. Obecnie z mostów skaczą na bungee entuzjaści sportów ekstremalnych.

Niedaleko znajduje się nowa wieża widokowa, otwarta w 2020 roku, skąd widok na mosty i pofałdowany krajobraz zapiera dech w piersiach.

Trójstyk granic: Polski, Litwy, Rosji

Kierując się dalej na wschód – DW651, dotrzemy do miejscowości Żerdziny. To właśnie w miejscu o nazwie Wisztyniec znajduje się tzw. trójstyk granic – polskiej, litewskiej i rosyjskiej. To jeden z sześciu trójstyków w Polsce i jedyny na granicy naszego województwa.

Punkt trójstyku oznaczono granitowym słupem z godłami trzech sąsiednich państw.

Pobliskie Wiżajny (leżące już w województwie podlaskim) są uważane za polski biegun zimna.

Tu mają swój początek/koniec dwa szlaki – Fortyfikacje Pozycji Granicznej oraz Szlak Fortyfikacji Mazurskich. Tędy także przebiega szlak rowerowy Green Velo.

Mazurska piramida

Kierując się na zachód z Gołdapii (DW650), dojedziemy do Bań Mazurskich. Stąd, odbijając na północ, dotrzemy do maleńkiej miejscowości o nazwie Rapa. To tu znajduje się jedyny w swoim rodzaju grobowiec w naszym województwie. Ma on kształt piramidy o wysokości niemal 16 m i podstawie kwadratu (10,4 x 10,4 m).

To grób rodowy Farenheitów z początku XIX wieku. Zaprojektował go Bartel Thorwaldsen. Jako pierwsza została w nim pochowana w 1811 roku 3-letnia córka Friedricha Heinricha.

Niedawno piramida przeszła gruntowny remont.

Sztynort - największy port żeglarski Mazur

Na południe od Węgorzewa, w miejscowości Sztynort, znajduje się największy port żeglarski na Mazurach, który posiada ponad 450 miejsc cumowniczych. Jest to z pewnością miejsce dobrze znane żeglarzom, ale niekoniecznie innym turystom. Podróżni mogą odwiedzić legendarną tawernę „Zęza”, gdzie mogą mieć okazję wysłuchać szant.

Tuż obok portu znajduje się dawny kompleks pałacowo-folwarczny należącej niegdyś do rodziny von Lehndorff. Po wojnie przez długie lata funkcjonował tu PGR, a w latach 80. XX wieku dawny szlachecki majątek przejął Polski Związek Żeglarski.

Jest tu piękny pałac otoczony od północy 18-hektarowym parkiem pełnym drzew. Najstarsze z nich, dęby, mają ponad 600 lat.

 

Przygotowaliśmy także kilka pozycji dla osób, które będą spędzać majówkę na Warmii.

Wodne skrzyżowanie w Silicach

Silice to niewielka miejscowość w gminie Purda. Znajduje się tam nie lada, a mianowicie piętrowe skrzyżowanie dwóch sztucznych kanałów wodnych – Elżbiety i Kiermas. Jest to unikalne rozwiązanie inżynieryjne w skali europejskiej!

Rasząg – bajkowy kościół

Kierując się z Olsztyna na wschód (DK16), a później w miejscowości Rzeck na południe, dojedziemy do Rasząga. Znajduje się tam niezwykły kościół ewangelicko-augsburski. Zbudowano go w 1925 roku w stylu neoromańskim, a za budulec posłużył kamień. Świątynia swoim kształtem przypomina niewielki zamek. Wielu turystów przyznało, że budowla wygląda jak z bajki.

Przez Rasząg przebiega szlak rowerowy Biskupiec-jezioro Dadaj.

Tomaryny – potężne bunkry

Po zachodniej stronie Olsztyna, w gminie Gietrzwałd, znajdują się Tomaryny. Miejscowość znana jest przede wszystkim z funkcjonującego na jej terenie międzygminnego schroniska dla zwierząt. Jednakże są tu także i obiekty zabytkowe. Mowa o bunkrach z przełomu XIX i XX wieku znajdujących się przy moście kolejowym nad Pasłęką. Te kilkupiętrowe, opuszczona budowle strzegły ważnego szlaku kolejowego Olsztyn-Ostróda. Niegdyś obie budowle były zwieńczone pancernymi kopułami, ale nielegalnie je wywieziono do Drezna.

Podobna budowla znajduje się w Samborowie (gmina Ostróda).

Orzechowo – samotny kościół w opuszczonej wsi

W gminie Olsztynek znajduje się Orzechowo. Jest to niemal wymarła miejscowość. Wg danych z 2020 roku, mieszkało tutaj 10 mieszkańców. Wieś wyludniła się z uwagi na działanie władz państwowych w epoce PRL-u, które dążyły do jej likwidacji i przejęcia gruntów.

Znajduje się tutaj piękny, neogotycki kościół z 1910 roku. Warto go zobaczyć z uwagi na barokowe wnętrze, które zachwyca formą i wystrojem (zawieszone są dwa żyrandole w kształcie dzwonów).

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

  • Nn 2022-08-29 11:46:34 5.173.*.*
    Popieram przedmówcę. Właśnie taka leśniczówka Zdróżno na południowych Mazurach. Też ciekawy region, choć do największych jezior kawałek. Najstarsza leśniczówka dziś to kompletna ruina, do której nie powinno się dopuścić. To zbrodnia. To do Was Lasy Maskulińskie. Lasy chciały to wykreślić z listy zabytków. A miało to być przecież wyremontowane już dekadę temu i nic. Podobnie zaniedbują od lat piękny przed wojną kompleks uzdrowiskowy Perła Mazur w Nidzie. Najstarsze leśniczówki Mazur giną na naszych oczach. Już zginęły. Zachowały się nieliczne. Czy to tak ma być, że przyjeżdża wielu turystów do regionu, w którym nie ma historii i zabytków? Tylko nowe szare budownictwo, którego w całej Polsce pełno? Zachowały się zabytkowe domy i siedliska, cenne "rodzynki" jak w miejscowościach takich jak Hejdyk, Klon i paru innych miejscowościach południowych Mazur, ale są albo niektóre zapuszczone, albo dewastowane tynkami, plastikowymi oknami czy drzwiami i dachówką nie ceramiczną tylko np. szarą blachą... Ehhh.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • nmnnrn 2022-07-20 09:32:51 5.173.*.*
    Mazury są piękne, krajobrazy, Krutynia, jeziora. Jednak ostatnimi laty straciły w niektórych aspektach dawny czar. Cenię bardzo skanseny, można się w nich przenieść w czasie. Ubolewam jednak, że niszczeje niemal wszędzie zabytkowa architektura wolnostojąca, w małych miastach i wsiach. To jest plaga we wszytkich województwach i regionach, ale np. Mazowieckie (również północno-mazowieckie) czy Warmińsko-mazurskie. Po drodze na Mazury, np. w kierunku Puszczy piskiej i Mazurskiego Parku większość drewnianych domów i chałup że zdobionymi kiedyś pięknymi szalunkowymi szczytami. Od Dylewa, przez Dąbrowy, przez piękny z serdecznymi niekiedy ludźmi Hejdyk i dalej na północ przez Zgon i dalej. Wiele niszczeje a te zamieszkane są niestety szpecone białą nową cegłą w gankach (np.Hejdyk) plastikowymi oknami (żeby jeszcze chociaż z drewnianą naturalną okleiną i wzorowo według dawnego kształtu i wzoru np. trójskrzydłowe, jednankl nic nie zastapi zmakonserwowanych i pomalowanych okien ze starego drewna. Niedawno w Piszu własciciele bez zadnej kontroli zacemlentowali oryginale, drewniane podcienia w przedwojennym domu podcielniowym. Co gorsza produkuje się dziś i kladzie blachodachowki (skąd ta pogrzebowa moda????) a nie czerwonej barwy dachówek. Brak zagospodarowania przestrzennego i szacunku do lokalnego, cenngo krajobrazu? Ale o czym my ddyskutujemy jak w ruinę popada np. XVII wwiczny mlyn w Reszlu czy lesniczowka Zdróżno....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Tom 2022-05-05 06:28:55 145.237.*.*
    Największą atrakcją w Olsztynie stanowi tor przeszkód dla wszelkiej maści terenówek.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Ewa 2022-05-03 10:16:13 81.190.*.*
    Z urodzenia jestem z Zatorza teraz z JJarot Wczoraj pierwszy raz po wielu wielu latach zobaczyłam Górkę Jasia to miejsce za. Lidlem na ulicy Jagiellońskiej. Słońce dużo ludzi z dziećmi i coś czego w życiu nie widziałam To jest makabra. Śmietnik to za mało powiedzieć. Zapraszam władze miasta. Wstyd i jeszcze raz wstyd.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Anty Lord 2022-05-02 15:55:27 46.205.*.*
    Atrakcje Olsztyna na plaży miejskiej to: zapiekanka kupiona w Biedronce za 3 zł sprzedawana za 14 zł. Piwo po terminie, aha i wspaniałe foodtracki gdzie trzeba czekać na jedzenie około 1.5 h ale nie dla tego że jest duża kolejka, tylko dlatego że nie ma mięsa do robienia potraw. Właściciel nie pomyślał że ludzie będą chcieli coś zjeść.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
  • Hel 2022-05-02 14:32:50 31.60.*.*
    Największą atrakcją są dziury w jezdniach Droga Warszawa - Mrągowo przez Szczytno dziura na dziurze.Cala droga od Szczytna do Mrągowa nadaje się tylko do całkowitej naprawy Stawianie znaków ograniczających prędkość to tak jak stawianie na plamę na obrusie talerza.Kierowcy zamiast czytać znaki drogowe patrzą na jezdnię jak tu przejechać aby samochód miał całe zawieszenie Lasy są zdewastowane 70% lasów zostało wyciętych a chrust blokuje wejście do resztek lasu.Ptaki straciły swoje siedliska.Za 100 lat może urośnie nowy las. ale to już nie za życia naszych wnuków czy pra pra pra wnuków.Gminy i zarządcy rzek i jezior są ślepi i głusi na ścieki gnojowicy i szamb .Degradacja lasów i wód trwa w najlepsze
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
  • Anty PO 2022-05-02 12:02:15 213.205.*.*
    Gdyby nie ta watacha z PO to olsztyn już dawno by miał dworzec tramwaje parki i drogi. Ale to śmierdzące złodziejstwo i cwaniactwo wciąż niszczy nasze miasto wsadzić Tuska Sikorskiego Budke i cała resztę tej ekipy łącznie z komunistycznymi sędziami to TU144 i roztrzaskać gdzieś o Kaukaz
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 14
  • Rodowity Olsztynianin 2022-05-01 19:32:43 88.156.*.*
    Największą atrakcją w Olsztynie jest tor rally-crosowy ... A nie... Czekaj... To są ulice miasta...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
  • Anty PiS 2022-05-01 18:11:05 46.205.*.*
    Atrakcje prima sort , kto normalny odwiedzi Olsztyn ? Jednak paru pajaców widziałem co robią zdjęcia na okopowej z deskami w oknach .grzymowicz pogrzebał Olsztyn , polak ciemny lud i tępy , dalej popieracie buraka pasza won
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
  • Juzek 2022-05-01 17:00:05 95.40.*.*
    No Lordzie NO a atrakcje na twym zadupiu jakie pewnie jak i te powyżej 😂😅🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
  • Przyroda wyrżnięta , jeziora to szamba 2022-05-01 15:47:00 31.60.*.*
    OLSZTYN - zero atrakcji
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
  • Mieszkańcy Olsztyna 2022-05-01 14:29:00 46.205.*.*
    Największą atrakcją są grzymowe tramwaje i spowodowany nimi burdel w mieście, serdecznie zapraszamy przyjezdnych, grzyma możecie sobie zabierać, my już go mamy dosyć
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 6
  • Kwadratowe rondo 2022-05-01 13:53:15 95.160.*.*
    🤦
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0

www.autoczescionline24.pl