Odczuwalne skutki pandemii
Według opublikowanego raportu w 2022 r. w naszym kraju wskaźnik osób, które uczestniczyły w niedzielnej mszy świętej wynosił 29,5%. Zdecydowanie przeważały kobiety. Widoczny jest lekki przyrost wiernych w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wynik, mimo wszystko, nie należy do najlepszych. KEP tłumaczyła go długotrwałymi skutkami pandemii. Podkreślano, iż badania zostały przeprowadzone pierwszy raz od zniesienia wszelakich obostrzeń w kościołach.
- To nie jest tak, że już się pozbieraliśmy po pandemii. Dotyczy to również innych instytucji. Polacy nie wrócili do kościołów w takiej liczbie, jak przed pandemią, aczkolwiek dostrzegalne jest pewne odbicie. Epidemia była uderzeniem w rutynowe praktyki – tłumaczył podczas konferencji kierownik Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Krzysztof Koseła.
Jak w statystykach wypadła diecezja warmińska?
W przypadku naszej diecezji wskaźniki nie należą do zadowalających. W 2022 r. tylko 20,8% wiernych uczestniczyło w mszy świętej. Dla porównania, w diecezji tarnowskiej było to 61,5%. Daje to nam 36 miejsce na 44 ujęte w rankingu.
W przypadku przyjmowania komunii świętej wynik jest jeszcze słabszy. Wynosi niecałe 10%
Na Warmii możemy zaobserwować obecnie kryzys powołań. Liczba parafii w naszym regionie wynosi 262, a księży w nich posługujących - 289. W diecezji przebywa tylko 12 studentów seminarium duchownego (alumnów). W przeliczeniu na 100 księży, stanowi to piąty od końca wynik w Polsce.
W zeszłym roku na terenie naszej diecezji udzielono 5058 chrztów. To spadek o ponad 400, w porównaniu do roku poprzedniego.
Ślubów kościelnych również zawarto mniej. W 2022 r. na ten krok zdecydowało się w 1355 par, a w 2021 r. - 1412.
Natomiast w przypadku sakramentu bierzmowania, zaobserwowano tendencję wzrostową o ponad tysiąc.
Uczestniczenie w lekcjach religii
W opublikowanych statystykach przedstawiono również sytuację uczestnictwa w lekcjach religii w placówkach edukacyjnych. W roku szkolnym 2022/23 w naszym kraju około 80% uczniów uczęszczało na ten przedmiot. Największy wynik odnotowano w szkołach podstawowych oraz przedszkolach.
Na lekcje religii w diecezji warmińskiej uczęszczało 76,5% uczniów. Najwyższy odsetek odnotowano w diecezji przemyskiej – aż 96,5%.
Wynik, mimo wszystko, nie należy do najlepszych. KEP tłumaczyła go długotrwałymi skutkami pandemii. Podkreślano, iż badania zostały przeprowadzone pierwszy raz od zniesienia wszelakich obostrzeń w kościołach.
Raport pokazuje, iż religijność w naszej „świętej Warmii” pozostawia wiele do życzenia.
Komentarze (35)
Dodaj swój komentarz