W godzinach porannych były już wicepremier poinformował Polską Agencję Prasową o przyjęciu jego dymisji przez premiera i prezydenta: - Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację.
Misją Kaczyńskiego w rządzie było zwiększenie obronności i bezpieczeństwa Polaków. 18 marca tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał koordynowaną przez wicepremiera ustawę o obronie ojczyzny, dzięki której wydatki na wojsko mają wzrosnąć do 3 proc. PKB, wprowadzi ona także nowe rodzaje służby wojskowej i zwiększy liczebność armii.
Jako powód swojej dymisji Kaczyński podał chęć przygotowania Prawa i Sprawiedliwości do nadchodzących wyborów parlamentarnych.
- Chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla partii politycznej jest najważniejszy na świecie. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy – wyjaśniał w rozmowie z PAP.
Wybory parlamentarne odbędą się w październiku 2023 roku.
Na stanowisku wicepremiera do spraw bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego ma zastąpić szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. W rozmowie z PAP prezes PiS wyjawił także, że tekę ministra otrzyma Zbigniew Hoffman – dotychczasowy sekretarz Komitetu ds. Bezpieczeństwa i zastępca szefa kancelarii premiera, Michała Dworczyka.
Jarosław Kaczyński jest postacią związaną z polityką od początku III Rzeczpospolitej. W latach 90. był szefem kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy i prezesem największej partii współtworzącej zaplecze rządu Jana Olszewskiego – Porozumienia Centrum. W roku 2001 na fali popularności jego brata, Lecha Kaczyńskiego, sprawującego funkcję ministra sprawiedliwości, powstało Prawo i Sprawiedliwość, będącą jedną z dwóch – obok Platformy Obywatelskiej – sił wywodzących się z obozu postsolidarnościowego. Kaczyński przewodzi partii od roku 2003, w latach 2006-2007 pełnił funkcję premiera.
Prezes PiS jest kontrowersyjną postacią – przez wielu uważany jest za główną postać polskiej polityki, który "posiada decydujący głos". Zdaniem wielu obserwatorów polskiej sceny politycznej, Kaczyński decyduje o kształcie list wyborczych PiS i wywiera nacisk na skład rządu. Wielu ministrów i wiceministrów jest współpracownikami Kaczyńskiego jeszcze z czasów Porozumienia Centrum. W różnych wywiadach przyznawał, że to on często decyduje o wprowadzanych w polskim prawie zmianach (w 2016 określił rząd Beaty Szydło jako "eksperyment"). Jako szef tworzącej rząd partii, w której panuje mocna dyscyplina w sprawie głosowań, może "podać dalej" lub zablokować każdą ustawę.
W opublikowanym w 1994 roku wywiadzie Teresy Torańskiej "My – Oni – Ja" Kaczyński przyznał, że w przyszłości chciał zostać "emerytowanym zbawcą narodu". Realizując konsekwentnie swój plan jest od wielu lat jedną z najważniejszych postaci w rodzimej polityce, która często mówi o "politycznej emeryturze", ale bez podawania konkretnych dat.
Komentarze (36)
Dodaj swój komentarz