Czym jest JPK?
JPK to skrót określający Jednolity Plik Kontrolny. Jest elektronicznym odpowiednikiem dokumentacji księgowej przedsiębiorcy, prowadzonym w specjalnie określonej formie i strukturze.
Po co Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony?
Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony jako swoistego rodzaju odpowiedź na przedłużające się postępowania wyjaśniające i kontrolne organów podatkowych. Obecnie dzięki restrykcyjnej formie prowadzenia dokumentacji elektronicznej urząd może prawie natychmiast uzyskać zrzut czy eksport danych. JPK umożliwia szybką i prawidłową weryfikację wielu kwestii i ułatwia analizę danych.
Czy dane przekazywane przez system Jednolitego Pliku Kontrolnego są bezpieczne?
Organy podatkowe zapewniają, że wszelkie dane gromadzone w postępowaniach kontrolnych (w tym elektronicznej formie Jednolitego Pliku Kontrolnego) podlegają tajemnicy skarbowej oraz zasadom ochrony danych osobowych. W związku z powyższym zastosowane będą wszelkie formy zabezpieczeń znane do tej pory i używane przy gromadzeniu dowodów czy deklaracji.
Od kiedy obowiązuje mnie obowiązek korzystania z Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje od 1 lipca 2016 roku, jednak czas wprowadzenia został podzielony ze względu na wielkość przedsiębiorcy i na początku dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mają jeszcze czas do 1 stycznia 2017 roku i 1 lipca 2018 roku.
Jak określić do której grupy zalicza się moje przedsiębiorstwo (mikro, małe, średnie, duże)?
Podział przedsiębiorców obowiązujący w rozumieniu przepisów o Jednolitym Pliku Kontrolnym jest zbieżny z definicją wprowadzoną przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią, aby zaliczyć przedsiębiorcę do którejś grupy należy przeanalizować roczny obrót netto (równowartość euro w przeliczeniu z polskich złotych) oraz liczbę zatrudnionych pracowników gdzie:
- mikroprzedsiębiorstwa – mniej niż 10 pracowników, obrót poniżej 2 milionów euro,
- mały przedsiębiorca – mniej niż 50 pracowników, obrót poniżej 10 milionów euro,
- średni przedsiębiorca – mniej niż 250 pracowników, obrót poniżej 50 milionów euro.
Czy do Jednolitego Pliku Kontrolnego należy wprowadzać wyłącznie faktury czy również paragony?
Według wyjaśnień do Jednolitego Pliku Kontrolnego dla paragonów ma działać oddzielna struktura, a prawidłowa ewidencja powinna zawierać nie tylko faktury, ale również odpowiednio paragony i noty księgowe (w przypadku braku faktury lub paragonu dla operacji).
Co dzieje się w przypadku nieprawidłowego wypełnienia (np. z powodu braku doświadczenia w korzystaniu z systemu) Jednolitego Pliku Kontrolnego?
Według informacji udostępnianych przez Ministerstwo Finansów, przy wysyłaniu eksportu danych wysyłka poprzedzona będzie odpowiednimi testami, które mają na celu sprawdzenie prawidłowości struktury plików oraz poprawności wprowadzonych danych. Jeżeli na tym etapie pojawią się błędy, zostaną podatnikowi wskazane konkretne pozycje, np. obowiązkowe, które nie zostały wypełnione. W przypadku błędów (np. znalezionych przez podatnika) przewidziano również możliwość składania korekt Jednolitego Pliku Kontrolnego i przesłanie poprawionego pliku w całości.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz