Olsztyn jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które z powodzeniem zrealizowało program zsynchronizowanego działania wszystkich służb w sytuacjach kryzysowych rozszerzony o czynne współdziałanie z mieszkańcami, czy organizacjami społecznymi. Program sukcesywnie poszerzany i modernizowany, dziś pochwalić się może chociażby bardzo nowoczesną aplikacją o tej samej nazwie. Dzięki instalacji na smartfonie, czy tablecie na bieżąco jesteśmy informowani o wszelkiego rodzaju awariach, czy zdarzeniach drogowych mających miejsce w Olsztynie i okolicach.
- Dużą rolę w programie pełni także kształtowanie świadomości mieszkańców - mówi Andrzej Lisowski, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności olsztyńskiego ratusza. - Tworzenie klimatu dla potępiania zachowań naruszających zasady bezpiecznego życia.
Od samego początku w program mocno zaangażowany jest Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień. - Pojęcie bezpieczeństwa dziś ma bardzo szeroki zakres - mówi Błażej Gawroński, dyrektor MZPiTU. - Tym bardziej, że jedne zachowania powodują kolejne. Uzależnienie od narkotyków, alkoholu, czy dopalaczy nie dotyka przecież tylko osoby uzależnionej. Ma wpływ na rodzinę, a często także na osoby postronne - jak chociażby w przypadku zdarzeń drogowych, które powodują kierowcy "pod wpływem". Dlatego działamy. Skupiamy się zarówno na skutkach jak i profilaktyce - dodaje dyrektor.
Tematem przewodnim sobotniego wydarzenia będzie bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
- W ostatnim czasie zostało stworzone systemowe podejście do kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego, którego dużą siłą jest współpraca interdyscyplinarna znacznej grupy osób - podkreśla Paweł Micek, Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Wspólnie chcemy wypracować działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenia liczby ofiar w wypadkach samochodowych.
- Tematy są trudne - mówi Krzysztof Otoliński, Dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta Olsztyna. I dodaje: - Dlatego staramy się tak dopracować formę przekazu, by mimo wszystko ludzie chcieli przyjść i czegoś pożytecznego się dowiedzieć.
W ramach Bezpiecznego Olsztyna w sobotę, 5 września, o godzinie 14.00 w Planecie 11 rozpoczną się zajęcia Rowerowej Wieczorówki. - Wychodzimy naprzeciw licznym pytaniom i wątpliwościom olsztyńskich rowerzystów, dotyczących prawidłowych zachowań w ruchu drogowym - mówi Mirosław Arczak, olsztyński Oficer Rowerowy i inicjator Akademii.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
Program imprezy:
* od 14.00
Scena staromiejska: wystawa sprzętu ratowniczego, pokazy ratownictwa drogowego, konkursy rodzinne, porady eksperckie, występy: Remmic Art Univrsity oraz Łukasza Ogonowskiego, Rowerowa Wieczorówka
* od 18.00
Amfiteatr: Shantaż i gwiazda wieczoru - Jerzy Połomski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz