Inicjatywa uzyskała patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają ją również reżyserzy oraz aktorzy. Wdrożenie projektu pozwala nauczycielom na jednoczesne realizowanie różnych elementów podstawy programowej.
Repertuar został dostosowany do wieku odbiorców. Najmłodsi widzowie zobaczą produkcje animowane i familijne. Starsi uczniowie obejrzą filmy fabularne i dokumentalne. Wiele z nich to niszowe produkcje, które ciężko dostać nawet w wypożyczaniach DVD. Na dużym ekranie uczniowie będą mieli okazję zobaczyć nie tylko klasykę polską i światową, ale również najnowsze filmy.
Nauczyciele mogą zapisywać swoich uczniów na wybrany cykl jeszcze do końca września. Natomiast już od października, raz w miesiącu przyjdą wraz z nimi do kina na film. Seanse odbędą się w kinie Awangarda i potrwają do końca roku szkolnego.
Przed każdym filmem zaplanowana jest prelekcja poświęcona podstawowym zagadnieniom i problemom, poruszanym w danym filmie. Opowiedzą o nich psychologowie, seksuolodzy, a znani aktorzy i filmoznawcy zdradzą młodym adeptom kinematografii tajniki pracy na planie.
Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi - w dyskusjach dla chętnych.
Szkoły, które są zainteresowane udziałem w cyklu, mogą zapisywać się do 30 września. Zgłoszenia przyjmowane są w Awangardzie, gotowe formularze dostępne są na stronie stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Bilet na wybrany film kosztuje 8 zł.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz