Prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał we wtorek, 22 listopada.
Deklarowanym celem ustawy z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego jest zmiana terminu wyborów samorządowych (tj. wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) przez wydłużenie kadencji samorządowej do 30 kwietnia 2024 r. Potrzeba tej zmiany wynika z faktu, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. 2018 poz. 130), która wydłużyła kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat, doszło do skumulowania dat wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 r.
- czytamy w komunikacie wystosowanym przez kancelarię prezydenta.
Kadencja samorządów została wydłużona do 30 kwietnia 2024 r. Wprowadzenie takiej regulacji ma na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które, zgodnie z kalendarzem wyborczym, powinny odbyć się jesienią 2023 r.
Pod koniec września ustawa została przyjęta przez Sejm, a później trafiła do Senatu, który ją odrzucił. W czwartek (17 listopada) decyzja izby wyższej parlamentu została negatywnie zaopiniowana przez sejmową komisję samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.
Komentarze (17)
Dodaj swój komentarz