- Dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec (…) zaś dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast´) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki — stwierdza uchwała Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, którą ogłoszono 9 maja br.
W związku ze zmianami olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przystąpił do działań związanych ze zmianą tablic drogowych. Przykładowo, do przejścia granicznego w Bezledach prowadzi droga krajowa 51, przy której aktualnie stoją tabliczki z nazwą Kaliningrad. Przypomnijmy, że województwo warmińsko-mazurskie posiada najdłuższą, liczącą niespełna 200 km, granicę z Rosją.
Pierwszym etapem działań drogowców była inwentaryzacja oznakowań. Wedle danych przekazanych redakcji RMF 24 zmiany będą dotyczyć 24 tabliczek.
- Czternaście tablic zostanie wymienionych na nowe, natomiast na dwunastu naklejone zostaną nowe nazwy - powiedział radiowcom Karol Głębocki, rzecznik GDDKiA w Olsztynie.
Łączny koszt wymiany znaków oraz naklejenia nowych nazw drogowcy szacują na ok 60 tys. zł. Pierwsze tablice z nazwą „Królewiec” powinniśmy zobaczyć na trasie już w czerwcu.
Jakie inne konsekwencje może wywołać zmiana w nazewnictwie? Wedle zapewnień Ministerstwa Spraw Zagranicznych spokojni mogą być przedsiębiorcy, którzy działają na terenie Królewca. Nie będzie konieczności wprowadzania zmian w dokumentach, co byłoby czasochłonne i kłopotliwe.
Królewiec (czy też niemiecki Königsberg) – w różnych wariantach - funkcjonował jako oficjalna nazwa miejscowości przez wieki i odwoływał się do łacińskiej nazwy Regiomontium (Królewska Góra). Dopiero 4 lipca 1946 radzieckie władze zmieniły nazwę na Kaliningrad, aby uczcić Michaiła Kalinina. Kalinin był współodpowiedzialny za masowe zbrodnie komunistyczne. Miedzy innymi jego podpis pojawił się na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.
Czytaj również:
Mówisz ''Kaliningrad”, popełniasz błąd. Ważna decyzja komisji
Bieda przed zbrodniarzem – Kaliningrad mniej ważny od zarobków
Komentarze (20)
Dodaj swój komentarz