- 10 lat temu, analizując możliwe warianty transformacji energetycznej staliśmy przed dwoma wyzwaniami. Pierwszym, które dotyczyło całego regionu, była kwestia zagospodarowania odpadów - od momentu ich powstania, poprzez przetworzenie, a następnie unieszkodliwienie. Drugim było pokrycie deficytu w dostawach ciepła do ogrzania mieszkań w Olsztynie - ciepło odzyskane z ITPO (Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów - dop. redakcja), jako jeden z elementów systemu energetycznego miasta zastąpi energię z ciepłowni Michelin - mówi Konrad Nowak prezes MPEC Olsztyn.
Konrad Nowak (z prawej), prezes MPEC Olsztyn
I dodaje: - Zgodnie z planami instalacja zapewni dostawy ekologicznego ciepła dla około 35 proc. mieszkańców Olsztyna oraz uzyskaną w procesie kogeneracji energię elektryczną.
Olsztyńska instalacja jest postrzegana jako jedna z najważniejszych i największych inwestycji ITPO prowadzonych obecnie na terenie kraju. Ten element domykający lokalną gospodarkę obiegu zamkniętego to klucz do efektywnego zagospodarowania odpadów w roli paliwa i kamień milowy na drodze do transformacji energetycznej. Inwestycja obecnie znajduje się w fazie rozruchu. Pierwsze odpady trafiły do bunkra i lada dzień trafią na ruszt Instalacji.
W spotkaniu uczestniczył m.in. prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz
Transformacja energetyczna dzieje się na naszych oczach, a jej właśnie przykładem jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie. Inwestycja ma funkcjonować w symbiozie nie tylko ze stolicą Warmii i Mazur, ale również okolicznymi gminami, które także mogą liczyć na bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwiązanie wyzwania gospodarki odpadami komunalnymi. Tak zaawansowana technologicznie inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z prezydentem Olsztyna i pozostałymi władzami miasta, a także Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Nie byłaby możliwa również, gdyby nie otwartość społeczności lokalnej na tę inicjatywę.
- Projekt jest realizowany przy wykorzystaniu dotacji unijnej zarządzanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysoka jakość realizacji, dzięki której inwestycja postrzegana jest przez inne samorządy jako wzorcowa, to przede wszystkim zasługa modelowej współpracy z naszymi kluczowymi partnerami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Krzysztof Witkowski, prezes Dobrej Energii dla Olsztyna.
ITPO w Olsztynie przetworzy rocznie ok. 100 tys. ton odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu, poprzez ich termiczne przekształcenie wraz z odzyskiem energii. Dzięki temu pokryje ono w skali roku około 35 proc. zapotrzebowania mieszkańców na ciepło oraz zapewni produkcję ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej. Tego typu instalacja ma wywierać pozytywny wpływ na cały region. Wykorzystując w pełni odpady wysokokaloryczne, można zmniejszyć zużycie węgla w ciepłownictwie nawet o 10 proc., podczas gdy w wielu regionach kraju zielona transformacja wciąż jest na etapie planów, w Olsztynie mamy do czynienia z wzorcowym projektem OZE. Jego głównym beneficjentem będzie środowisko naturalne, do którego nie trafi ok. 100 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, a także mieszkańcy, którzy będą mieć czystsze powietrze oraz ciepło i prąd produkowane z powstającego lokalnie paliwa. ITPO jest kamieniem milowym w tworzeniu gospodarki obiegu zamkniętego w wymiarze lokalnym, a zarazem wzorcowym przykładem współpracy partnerów oraz inwestorów.
Stan realizacji prac na budowie jest obecnie bardzo zaawansowany, a kolejne etapy rozruchu przybliżają nas do osiągnięcia pełnej funkcjonalności i efektywności tej nowoczesnej instalacji. To ważne przedsięwzięcie nie tylko w kontekście gospodarowania odpadami, ale także jako przykład wykorzystania zaawansowanych technologii w celu ochrony środowiska i produkcji energii w sposób zrównoważony.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz