Pod koniec ubiegłego roku sejmik województwa warmińsko-mazurskiego ustanowił 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach, kiedy to przypada 300. rocznica urodzin słynnego filozofa z Królewca.
W stanowisku sejmiku napisano m.in.:
Społeczność Warmii i Mazur ma wszelkie podstawy, by pełnymi garściami czerpać z filozoficznego dorobku Immanuela Kanta, gdyż jego wczesny umysł kształtowały Królewiec, Jarnołtowo i Gołdap. Czteroletni pobyt młodego Kanta jako prywatnego nauczyciela w majątku Fryderyka von Hülsena w Jarnołtowie oraz jego wizyta u przyjaciela generała von Lossow w Gołdapi, która była najdłuższą podróżą jaką podjął w swoim życiu, bezsprzecznie przyczyniły się do ukształtowania późniejszych postaw i myśli wybitnego filozofa, o czym niejednokrotnie mówił przywołując podczas wykładów z pedagogiki obrazy i wspomnienia z czasów swej pracy jako nauczyciela w Jarnołtowie...
Inauguracja międzynarodowej konferencji miała miejsce w czwartek (14 listopada) w Auli im. Anny Wasilewskiej przy ul. Kościńskiego w Olsztynie. W programie były m.in. wystąpienia okolicznościowe, referaty naukowe, prezentacje oraz minirecital jazzowy. Wyświetlony został także film pt. "Co z tym Kantem", ukazujący najważniejsze wydarzenia związane z rokiem obchodów.
- Jako region, jako Olsztyn trochę marnujemy to, co jest swoistym produktem. Przecież Kant i Kopernik są najbardziej rozpoznawalnymi postaciami z naszego regionu - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie, prof. Norbert Kasparek. - Mimo, że dzieliły ich ok. 72 km, gdzie spędzili większość życia i blisko 300 lat to postacie, które przyniosły tej ziemi, chciałoby się powiedzieć, nieśmiertelność. To są postacie obecne w kulturze światowej.
We foyer auli została zaprezentowana również wystawa sztuki wizualnej autorstwa Agnieszki Markowicz pt. "Sąd Kanta/Verstand".
Cała konferencja została podzielona na kilka bloków tematycznych: "Kant. Warmia i Mazury", "Kant. Filozofia" czy "Kant. Uniwersytet".
- Zaprosiliśmy bardzo wielu gości. Przedstawicieli z Niemiec, Litwy, czy też z innych uczelni z całego kraju. Mamy tutaj wielu specjalistów od filozofii Emmanuela Kanta - powiedział natomiast Marcin Kapłon z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Wydarzenia związane z rokiem Immanuela Kanta miały także miejsce w Archiwum Państwowym w Olsztynie czy Bibliotece Publicznej w Gołdapi. W tym pierwszym miejscu można było obejrzeć wystawę związaną z postacią słynnego filozofa pt. "Królewiec – Albertyna – Kant", natomiast w Gołdapi okolicznościową wystawę pt. "Gołdap i ludzie w czasach Kanta".
Drugi dzień konferencji upłynął pod cyklem referatów pt. "Kant i jego czasy. Wczoraj i dziś", których można było wysłuchać w Archiwum Państwowym przy ul. Partyzantów w Olsztynie. Wydarzenia związane z obchodami miały także miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
- Kant był człowiekiem niezwykle uporządkowanym, punktualnym. Mówił to, co myślał. Nigdy nie kłamał. Zasady jakie głosił, wprowadzał w swoim życiu. I takim było jego życie, jakim były jego prace. Fantastycznie byłoby, gdyby właśnie było jak pisał Kant - zakończył dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie.
Immanuel Kant (22.04.1724-12.02.1804) przez całe swoje życie związany był z Królewcem. Jednymi z nielicznych miejsc, które odwiedził, są Gołdap oraz Jarnołtowo (powiat ostródzki).
W Gołdapi znajduje się pomnik Immanuela Kanta, a w Jarnołtowie tablica i rzeźba przedstawiająca filozofa.
Światową sławę przyniosły Kantowi trzy najważniejsze dzieła, tworzące system krytyczny: Krytyka czystego rozumu (Kritik der reinen Vernunft, 1781); Krytyka praktycznego rozumu (Kritik der praktischen Venunft, 1788) i Krytyka władzy sądzenia (Kritik der Urteilskraft, 1790).
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz