Archiwum Państwowe w Olsztynie powstało w 1948 roku. Jego główną rolą jest, oczywiście, przechowywanie oraz konserwowanie archiwalnej dokumentacji i różnego rodzaju materiałów informujących o danej epoce. Praca archiwistów ma służyć jak najwierniejszemu względem rzeczywistości wyobrażeniu o przeszłości dla przyszłych pokoleń.
Najstarsze materiały, jakie posiada olsztyńskie archiwum, pochodzą z XV wieku. Większość dokumentacji z tego okresu jest w języku niemieckim, ze względu na historię regionu. Dostępne są również materiały pruskie.
Równie istotnym źródłem historycznym będzie natomiast także np. rachunek z lat 50. XX, ponieważ najciekawszymi elementami zbiorów są nieoczywiste rzeczy, takie jak: rachunki, akty metrykalne czy prywatne filmy. Ta część źródeł historycznych pozwala na zapoznanie się z codziennością poprzednich dekad: - Dawność dokumentu nie zawsze stanowi o jego wadze i randze - opowiada Korejwo.
Każdy może także przekazać swoje własne materiały do archiwum, a cała procedura jest prosta: - Warto uświadomić, że zachowane pamiątki rodzinne, mają dużą wartość - mówi kierownik archiwum w studiu Olsztyn.com.pl.
Do archiwum w celu odnalezienia śladów swoich przodków, może się udać każdy. Wszystkie informacje i zbiory, są jawne oraz ogólnodostępne: - Jeśli chodzi o zakres do końca wojny, włącznie, zostały w 100% zeskanowane – mówi Korejwo. - Są dostępne online, za darmo. Wcale nie trzeba być specjalistą. Są specjalne komunikatory i maile. Żadne zapytanie nie zostanie bez odpowiedzi.
Ważna jest także funkcja edukacyjna archiwów państwowych. Zgromadzone materiały są poddawane analizie, które służą np. opracowywaniu literatury. Do instytucji często są także zapraszane m.in. uczniowie oraz studenci, którzy mogą dowiedzieć się, jak znaleźć informacje o swoich przodkach.
Kierownik Archiwum Państwowego w Olsztynie opowiedział red. Szczepanikowi także o najnowszej inicjatywie Archiwum Państwowego w Olsztynie.
- Dziennik Karola Małłka został opublikowany nakładem archiwum państwowego – opowiada. - Dnia 12 lutego w naszej siedzibie odbędzie się spotkanie promocyjne. Będzie można otrzymać egzemplarz.
Karol Małłek był działaczem ludowym, literatem, nauczycielem oraz założycielem tajnego Związku Mazurów w okresie okupacji. To istotna i ciekawa postać w historii Warmii i Mazur. Jest częścią oraz reprezentantem skomplikowanej, trudnej historii warmińsko-mazurskich ziem, której doświadczali także zwykli mieszkańcy.
- Małłek jest egzemplifikacją losów tutejszej ludności i tego co ci ludzie musieli przeżyć – mówi Mariusz Korejwo. - To jest odpowiedź na pytanie dlaczego Olsztyn "wygląda jak wygląda". Dlaczego nie ma np. poczucia wspólnotowości. U nas nastąpiła praktycznie 100% wymiana ludności. Olsztyn i Warmia to jest ewenement na skalę światową.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz