Ekstremalne upały jeszcze do niedawna były w naszym kraju zjawiskiem dość rzadkim i trwały najwyżej kilka dni w roku. Ostatnie lata przyniosły jednak kolosalne zmiany klimatyczne, a liczba dni, podczas których słupki rtęci wskazują więcej niż 30 stopni stale rośnie już dziś w niektórych miejscach przekracza trzydzieści. To spory problem nie tylko z punktu widzenia komfortu. Silny skwar potrafi przecież być niebezpieczny nie tylko dla najmłodszych i seniorów, ale też dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi czy pulmonologicznymi.
Walka ze zmianami klimatu jest trudna, jednak z ich skutkami okazuje się już dużo łatwiejsza. Co więcej, sporo możemy zrobić we własnym zakresie. Nasz komfort, wydajność i bezpieczeństwo w najgorętsze dni znacznie poprawi klimatyzacja. I choć coraz więcej osób przekonuje się do jej montażu, wciąż nie brakuje przeciwników. Ci jako najważniejszy argument przedstawiają rzekomo wysokie koszty zakupu i eksploatacji. Czy jednak rzeczywiście są one tak dotkliwe?
Klimatyzacja – ile kosztuje klimatyzator?
Zacznijmy od pierwszego i podstawowego kosztu – zakupu samego klimatyzatora. Ten zależny jest przede wszystkim od rodzaju i mocy urządzenia. Za klimatyzatory typu split z jednostką naścienną zapłacimy od 2 (moc chłodnicza do 3kW) do 6 tysięcy złotych netto (modele do 7,3 kW). Jeśli decydujemy się na jednostkę przypodłogową lub sufitową, musimy zaś przygotować się na wydatek rzędu 5,5-15 tysięcy złotych – w zależności od mocy.
Droższa jest instalacja typu multisplit. Każda jednostka wewnętrzna, zależnie od mocy i jakości, to koszt od 1 do 2,5 tysiąca złotych. Do tego należy doliczyć cenę jednostki zewnętrznej – 3,5 do 10 tysięcy złotych. Chodzi o stawki netto. Wysokość VAT-u uzależniona jest od tego, czy klimatyzatory kupujemy wraz z usługą montażu, czy też decydujemy się na prace we własnym zakresie. W pierwszym przypadku wyniesie ona 8, zaś w drugim 23 procent.
Klimatyzacja – ile kosztuje montaż?
Kolejny wydatek to montaż klimatyzacji. Jeśli instalacja ma być nie dłuższa niż 15 metrów, przewody poprowadzone zostaną na zewnątrz, a instalacja elektryczna będzie przebiegać w niedalekiej odległości od jednostki zewnętrznej, usługa nie powinna być droższa niż 3 tysiące złotych. Każde odstępstwo od wspomnianej normy oczywiście podniesie jej cenę.
Klimatyzacja – ile kosztuje eksploatacja?
Przechodzimy do najważniejszego, a więc kosztów eksploatacji. Te zależne są przede wszystkim od wielkości klimatyzowanego pomieszczenia. Każdy metr kwadratowy potrzebuje 0,1 kW mocy chłodniczej. Z kolei 1 kW mocy chłodniczej odpowiada około 0,3 kW energii elektrycznej. Zakładając, że posiadamy urządzenie o mocy 3,5 kW i korzystamy z niego przez 3 godziny dziennie, miesięcznie pobór prądu wyniesie 72 kWh. Przy stawce 60 groszy, 30 dni eksploatacji będzie kosztować nas około 43 złote.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz