W tym roku na Trakcie Biskupim w Bałdach odsłonięto głaz poświęcony Wacławowi Leszczyńskiemu. Był on biskupem warmińskim w latach 1644-1658.
- Wiele tu zrobił. Był inicjatorem budowy wielu świątyń, w historii zapisał się także jako osoba wspierająca szkolnictwo i fundująca wiele stypendiów - ocenił biskupa Leszczyńskiego wójt gminy Purda Piotr Płoski, fundator głazu.
Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Butrynach z udziałem abpa warmińskiego Wojciecha Ziemby i abpa koadiutora Józefa Górzyńskiego.
- Udział w historii Rzeczpospolitej biskupów warmińskich był bardzo znaczący - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl ksiądz koadiutor arcybiskup Józef Górzyński. - Wielu z nich przeszło do historii poprzez choćby piękną literaturę. Ten trakt to unikat, tak jak unikalna była historia Warmii i znaczenie tutejszych biskupów. Na Warmii biskup był nie tylko zwierzchnikiem duchowym, ale i świeckim. To właśnie biskupi warmińscy dbali o związek tej krainy z Królestwem Polskim i wielu z nich wywiązywało się z tego obowiązku naprawdę pięknie.
Po uroczystości uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć inscenizację powitania biskupa Leszczyńskiego przybywającego na Warmię. W role wcielili się aktorzy Teatru Jaracza w Olsztynie: Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk i Marcin Kiszluk.
Uroczystościom w Bałdach towarzyszył IX Warmiński Kiermas Tradycji Dialogu i Zabawy podczas którego nie zabrakło stoisk handlowych lokalnych twórców oraz konkursów z nagrodami.
Na scenie jako gwiazda wieczoru wystąpiła Ania Broda.
Biskup Wacław Leszczyński urodził się 15 sierpnia 1605 roku w Baranowie na ziemi sandomierskiej. Pochodził z magnackiej rodziny wielkopolskiej. Pod odbyciu studiów był m.in. sekretarzem któla polskiego Zygmunta III Wazy, kanonikiem krakowskim. Na swym dworze w Lidzbarku Warmińskim urządził możnowładczy dwór. Jako pierwszy biskup warmiński kazał się tytułować księciem cesarstwa. Na Warmii odnawiał kościoły, fundował stypendia, dbał o szkolnictwo. Przestał być biskupem warmińskim, gdyż został arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski.
Patronem Medialnym wydarzenia był Portal Miejski Olsztyn.com.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz