Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania wejdzie w życie 7 czerwca 2026 r.
Celem aktu jest zwalczanie dyskryminacji płacowej i likwidacja luk w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
- Stosowanie zasady równości wynagrodzeń jest utrudnione ze względu na brak przejrzystości i systemów wynagrodzeń, brak pewności prawa w odniesieniu do pojęcia pracy o takiej samej wartości oraz przeszkody proceduralne, napotykane przez ofiary dyskryminacji. Pracownicy nie posiadają informacji niezbędnych do skutecznego dochodzenia roszczeń dotyczących równego wynagrodzenia, w szczególności informacji na temat poziomów wynagrodzenia poszczególnych kategorii pracowników, którzy wykonują taką samą lub pracę o takiej samej wartości. (…) Większa przejrzystość pozwoliłaby na ujawnienie uprzedzeń oraz dyskryminacji ze względu na płeć w strukturach płac przedsiębiorstwa lub organizacji – czytamy w przepisach dyrektywy.
Po wprowadzeniu dokumentu kwestie finansowe danej firmy staną się transparentne. Pracodawcy zobligowani będą do podania, przed rozmową rekrutacyjną, widełek płacowych bądź początkowego poziomu wynagrodzenia.
Dyrektywa zobliguje również zatrudniających do udzielenia pracownikowi informacji na temat średnich zarobków w firmie. Co ciekawe, jeśli rozbieżności ze względu na płeć przekroczą 5 procent, przedsiębiorca będzie musiał je zlikwidować.
Serwis Aplikuj.pl sporządził w kwietniu br. raport pn. „Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą”, z którego wynika, iż jedynie w co czwartej firmie obowiązuje transparentność wynagrodzeń.
Czytaj również:
Komentarze (23)
Dodaj swój komentarz