W ubiegłym roku Rada Miasta Olsztyna uchwaliła nowy dokument, na podstawie którego miasto Olsztyn będzie prowadzić działania rewitalizacyjne. Gminny Program Rewitalizacji Olsztyna, przyjęty na podstawie przepisów ustawy z 9 października 2015 r. o rewitalizacji, był tworzony przez niemal dwa lata, przy dużym zaangażowaniu mieszkańców oraz wielu innych podmiotów społecznych i publicznych.
- Zamykamy więc też rozdział dotyczący rewitalizacji podwórek w dotychczasowej formule – mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - W ramach poprzedniego programu rewitalizacji udało się wejść z działaniami na 17 podwórek. Teraz, wspólnie z mieszkańcami, chcemy podsumować efekty naszych prac, przyjrzeć się sukcesom i problemom oraz opracować nowy model działania, który pozwoli nam jeszcze efektywniej działać i zmieniać nasze podwórka.
I dodaje: - Zaczniemy od wielkiej inwentaryzacji podwórek na nowym obszarze rewitalizacji. Jednocześnie będziemy pracować nad podsumowaniem i oceną dotychczasowych działań, żeby w następnej kolejności spotkać się z mieszkańcami, specjalistami od własnych podwórek, i przedyskutować co możemy poprawić oraz jak skutecznie i kompleksowo realizować program w nowej formule. Już niedługo będziemy ogłaszać plan działań.
To nie znaczy, że w tym roku nie będzie działań w terenie. W Gminnym Programie Rewitalizacji Olsztyna oraz diagnozie, która stanowiła podstawę do jego opracowania, jednym z najbardziej problemowych obszarów, gdzie kumulują się problemy społeczne, przestrzenne, środowiskowe i techniczne, jest osiedle mieszkaniowe przy ul. Towarowej.
- Zaprosiliśmy do współpracy Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień i wspólnie chcemy w tym roku zaproponować mieszkańcom tego osiedla udział w programie Podwórka z Natury – tłumaczy Paulina Żukowska. - Będzie to dla nas niemałe wyzwanie, ponieważ tym razem wchodzimy w społeczność, która o zmiany na swoim podwórku nie wnioskowała z własnej inicjatywy. Obecnie czekamy na wyłonienie organizacji pozarządowej, która nas wesprze w tej inicjatywie oraz pracujemy z MZPiTU, aby ustalić najlepszy plan działań.
Jak co roku, Urząd Miasta w Olsztynie może liczyć na wsparcie studentów kierunku Architektura Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy pomogą stworzyć koncepcję zagospodarowania.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz