Plan likwidacji abonamentu
Opisywany problem może w przyszłości odejść w zapomnienie, bowiem rząd planuje likwidację abonamentu RTV. Swego czasu członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przedstawiali koncepcję zamiany dotychczasowej formy na składkę audiowizualną. Eksperci przewidywali, że zniesienie abonamentu będzie szło w parze z wprowadzeniem opłaty wynoszącej ok. 100 zł, która miałaby być uiszczana podczas rozliczenia podatkowego.
Okazało się, że rząd takowego rozwiązania wprowadzić nie zamierza.
- Nie będzie żadnej daniny od szeregu Kowalskich na rzecz mediów publicznych. Budżet centralny państwa przeznaczy 0,09 proc. PKB co roku na media publiczne. Kwota będzie się prawdopodobnie zwiększała, procent będzie stały – przekazał Interii poseł KO, Maciej Wróbel, przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw mediów i polityki audiowizualnej.
Pod koniec września br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończyło pierwsze konsultacje społeczne, dotyczące ustawy medialnej, która ma być wdrożeniem Europejskiego Aktu i Wolności Mediów.
Wymóg współczesnych czasów?
Maciej Wróbel podkreślił, iż przy obecnych założeniach, media publiczne otrzymałyby z budżetu państwa ok. 3,5 mld zł. Poseł dodał, iż likwidacja abonamentu stanowi niejako wymóg współczesnych czasów.
- Świat się już tak mocno przenika, że bardzo trudno jest wyegzekwować od obywateli opłaty abonamentu, gdy te urządzenia, których używamy, można traktować tak różnorodnie. Państwo wzięłoby w tym przypadku ciężar utrzymania mediów publicznych, co i tak de facto działo się od wielu lat. Przypomnę, że poprzedni rząd wypłacał rekompensatę z tytułu braku wpływu z abonamentu RTV. Te pieniądze, które mieszkańcy z tytułu abonamentu RTV wpłacają obecnie, przechowywane są na kontach przewodniczącego KRRiT i de facto nadal nie trafiają do mediów publicznych – tłumaczył.
Prace nad ustawą mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Plan zakłada przedłożenie dokumentu prezydentowi w sierpniu 2025 r., co oznacza, iż abonament zniknąłby najwcześniej w roku 2026.
Komentarze (156)
Dodaj swój komentarz